MKE Tarafından Üretilen OZOK El Bombası’nın Hikayesi
Gündem 71 Editörü • 26 Ekim 2021 23:07
MKE Tarafından Üretilen OZOK El Bombası’nın Hikayesi

2017 yılında Hakkari’de şehit olan İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman ile tasarladığı el bombası, OZOK adıyla TSK envanterine kazandırıldı.

Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin görevdeyken tasarladığı el bombası üretilmeye başlandı. Şehidin isim ve soy ismi kısaltıldı, “OZOK” ismi verildi.

Şehit Köreke, 23 Ekim 2017’de “Tümgeneral Aydoğan Aydın Operasyonu” kapsamında, Hakkâri’nin Çukurca ilçesi kırsalında yürütülen el yapımı patlayıcı tespit ve imha faaliyeti esnasında, teröristlerce önceden döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Hakkâri Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.

OZOK el bombası özellikleri

138 mm boyunda, 27 mm çapında olan OZOK el bombası, boyutuna bağlı olarak personel üzerinde daha fazla miktarda taşınabiliyor. Hafif olduğundan diğer el bombalarına göre daha uzak mesafelere atılabilen OZOK el bombasında C4 veya TNT tipi patlayıcılar kullanılıyor. Yuvarlak el bombaları 92 parçacık içerirken OZOK el bombası 216 parçacık içeriyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!