MKEK Koronavirüs’e Karşı Termal Kamera Sistemi Geliştirdi
Gündem 71 Editörü • 23 Mayıs 2020 16:35
MKEK Koronavirüs’e Karşı Termal Kamera Sistemi Geliştirdi

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Koronavirüs salgınına karşı mücadelede kullanılmak üzere termal kamera sistemi geliştirdi.

Yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana Genel Müdür Yasin Akdere öncülüğünde çeşitli tipte maske, cerrahi maske makinesi ve solunum cihazı gibi ürünler üreterek aralıksız olarak çalışan MKE son olarak termal kamera sistemi geliştirdi.

Geliştirilmekte olan bir proje çalışmasında termal sensörler ile insan ve yüz sıcaklığını algılama ile ilgili yaklaşık 1,5 yıldır çalışmakta olan kurum, koronavirüs salgını sonrası çalışmaya yoğunlaşarak “MKE Termal Kamera Sistemi” ürününü geliştirdi.

İsteğe göre yerli ve milli yazılım altyapısı ile sistem üzerinde birçok yeni analiz yöntemi eklenebilecek. Birçok amaç için kullanılabilecek sistem, MKEK tarafından üretilen silah sistemleri üzerinde hedef tespitin daha kolay hale getirebilecek. Sistem üzerinde kullanılan etkin termal sensörler sayesinde yaklaşık olarak 5-6 metre bir mesafedeki kalabalık ortamlarda bulunan kişilerin vücut sıcaklıklarını algılayarak, 3 metreden yüksek hassasiyet ile ölçüm yapabiliyor.

WhatsApp-Image-2020-05-23-at-15.55.48 MKEK Koronavirüs'e Karşı Termal Kamera Sistemi Geliştirdi

Konu ile ilgili MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere yaptığı açıklamada; “Milli Savunma Bakanımız sayın Hulusi Akar’ın talimatıyla salgına yönelik sorumluluk üstlendik. Akıllı mühimmat ve akıllı silah geliştirme projesinin içeriğinde olan termal görüntüleme projesini ihtiyaç çerçevesinde termal kamerayla bütünleyerek koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek vermeye çalıştık. Termal Kamera Sistemi’nin hareketli halde kişinin ateşini ölçebildiğini, belirlenen değerin üzerindeki tespitler için alarm üreterek görevlileri bilgilendiriyor. Önümüzdeki günlerde kişinin maske takıp takmadığı, sosyal mesafeye uyup uymadığıyla ilgili sistemleri de ürün portfoyümüze ekleyeceğiz. Hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, okullarda kullanılabilecek bir ürün piyasaya sürdük. Talepler de gelmeye başladı, bunlara da cevap verebilecek durumdayız. Bir talep patlaması yaşıyoruz. Sahra Solunum Cihazı, termal kamera ve cerrahi maske üretim makinelerimize ciddi talepler var. Görüşmelerimizi önümüzdeki günlerde tamamlayarak ihracata da katkı yapmayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!