MKEK’ten Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (E-ZMA)
Gündem 71 Editörü • 2 Ekim 2020 21:28
MKEK’ten Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (E-ZMA)

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKEK) Kurumu tarafından geliştirilen Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere tarafından Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesine tanıtıldı.

Kayseri’de bulunan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Tank test pistinde ASFAT tarafından geliştirilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MMTT) ile Makina ve Kimya Endüstrisi (MKEK) Kurumu tarafından geliştirilen Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı’na ilişkin MKEK Kurumu Genel Müdürü Yasin Akdere ve ASFAT yetkililerinden brifing alan Bakan Akar ve Komutanlar, seyir kulesine geçerek MMTT ile Elektrikli M113 E-ZMA’nın imkan ve kabiliyetlerinin gösterildiği testleri takip etti.

İncelemelerin sonunda emeği geçenleri kutlayan Bakan Akar, başta savunma sanayii olma üzere tüm alanlarda yerli ve millî üretim yapmanın bir tercih değil, zorunluluk olduğunu vurguladı. Bakan Akar, güçlü ordu için, güçlü savunma sanayine sahip olmanın gerekliliğine işaret etti.

ELEKTRİKLİ M113 E-ZMA

Elektrikli M113 E-ZMA ise MKEKK Kurumu tarafından TSK envanterindeki M113 sınıfı ZPT, ZMA ve GZPT’lerin teknolojik olarak geliştirilmesi kapsamında hazırlanan bir proje sonucu geliştirildi.

Proje ile söz konusu paletli araçların hibrit tahrik sistemi ile donatılarak insanlı ve insansız olarak kullanılabilecek, yeni nesil yazılım ve sistemlerle donatılmış, uzaktan kumandalı, çok az yakıt tüketen, bakım ve idame masrafı düşük, özellikle motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflendi.

Projenin tamamlanmasıyla Türkiye, herhangi bir sınırlamaya takılmadan yeni nesil araçlara güç grubu tasarımı ve üretimi yeteneğine sahip ülkeler arasında yer alacak.

Konu ile ilgili MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “MKE olarak, E-ZMA projemizi Sn. Bakanımıza arz ettik. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye, herhangi bir sınırlamaya takılmadan yeni nesil araçlara elektrikli güç grubu tasarımı ve üretimi yeteneğine sahip ülkeler arasında yer alacak.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: MSB

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!