Mutluluk Çubuğu Hangi Durumlarda Takılır?
Gündem 71 Editörü • 16 Nisan 2022 05:26
Mutluluk Çubuğu Hangi Durumlarda Takılır?
Kırıkkale Haber

Mutluluk çubuğu olarak adlandırılan penil protezleri, sertleşme sorunu yaşayan kişiler için cerrahi bir operasyonla takılan bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilir. Bu tedaviye karar vermeden önce hastanın ereksiyon hapları, vakum cihazları, enjeksiyon tedavisi gibi tedavilere cevap alıp almadığı araştırılır. Hasta bu tedavilerden bir sonuç alamadıysa penis protezinin kalıcı ve tek çözüm olduğu görülmektedir. Özellikle diyabet bilinen diğer adıyla şeker hastalarında ve prostat kanseri ile mücadele eden kişilerde en sık görülen problemlerin başında sertleşme sorunu gelmektedir. Bu soruna en kalıcı çözüm ise mutluluk çubuğudur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protezi ameliyatları özel bir durum gelişmediği sürece ortalama 1- 1,5 kadar saat sürer. Peniste bulunan süngerimsi dokular ameliyat sırasında kaldırılır. Bu işlemler sonucu boşalan kanallara silindir şeklinde 2 adet mutluluk çubuğu eklenir. Hastanın penis boyu ameliyat esnasında hekim tarafından ölçülür. Hasta penis boyutuna uygun olan protez yerleştirilir. Silindirler tamamen deri altına gizlenir. Silindirleri dışarıdan fark etmek mümkün değildir. Bunun için özel bir cerrahi operasyon uygulanır.

Mutluluk çubuğu kullanmaya başlayan hastalar istedikleri zaman cinsel ilişkiye de girebilir. Penis protezi olacak hastalar SGK’dan kısmi bir yardım alabilir. Bu para yardımı sayesinde çoğu hasta bu ameliyatlarını gerçekleştirmeyi tercih eder. Mutluluk çubuğu taktırmak isteyen hastaların ilk olarak bu tedaviye uygun olup olmadıklarını öğrenmeleri gerekir. Bunun için bir üroloji hekimine danışarak bilgi almaları gerekir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubukları toplamda 3 farklı çeşitten oluşur. Her biri farklı boy ve çaplara göre tasarlanabilir.

  1. Tek Parçalı (Bükülebilir) Penil Protez

Tek parçalı protezlerin diğer protezlerden farkı daha uygun fiyatlı olmasıdır. Tek parçalı protez takılan hastanın penisi hep sert halde kalır. Hasta ilişki sırasında penise öne doğru pozisyon vermesi gerekir. Normal zamanlarda penis; sağa, sola, öne ya da aşağı doğru bükülebilir. Tek parçalı penis protezi ile hasta şort ya da mayo giydiğinde bazı sıkıntılar yaşayabilir.

  1. İki Parçalı Şişirilebilir Penil Protez

İktidarsızlık tedavisinde tüm dünyada en yaygın kullanılan protez çeşididir. İki parçalı şişirilebilir penis protezleri kolay uygulanabilir olma özelliği ve hasta memnuniyetinin yüksek olması sebebiyle sık tercih edilir. Üç parçalı protezden farkı rezervuar içermemesidir. Bu sebeple de ameliyat tek kesi ile kısa sürede tamamlanabilir.

Hastanın sertleşme gerçekleşmesi için testis torbasında yer alan pompaya iki, üç kez basması gerekir. Bu hareket ile sistemin içinde yer alan sıvı protezin silindirlerine aktarılır ve penisin sertleşmesi sağlanır. Penis ikiye bükülür ve yumuşaması sağlanır.

  1. Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez

3 parçalı penil protez, tüm dünyada hekimler ve hastalar tarafından en çok tercih edilen protez çeşididir. Protezin yerleştirilebilmesinde tek bir kesi kullanılır. Protez pompa özelliğine sahiptir ve hem enine büyüme hem uzama sağlar.