Mutluluk Çubuğu Nedir?
Gündem 71 Editörü • 22 Eylül 2022 11:55
Mutluluk Çubuğu Nedir?

Penis protez ya da halk arasında bilindiği şekliyle mutluluk çubuğu, sertleşme sorunu görülen erkeklerde kullanılan bir tedavi şeklidir. Cerrahi müdahale ile penis korpus kavernozum içine ameliyatla yerleştirilen bir materyal olan mutluluk çubuğu, erkeklerin cinsel hayatını iyileştirme yönünde atılan bir adımdır. Genetik etkenler başta olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü görülen sertleşme sorunu için tercih edilen mutluluk çubuğu, farklı türlere sahiptir. Peki mutluluk çubuğu nedir, neden kullanılır, türleri nelerdir?

Mutluluk Çubuğu Nedir, Ne İşe Yarar?

Mutluluk çubuğu, cerrahi müdahale ile penis içine yerleştirilen protezlerdir. Sertleşme sorunu görülen erkeklerde tercih edilen bir tedavi yöntemi olan mutluluk çubuğu, çeşitli durumlarda kullanılmaktadır. Günümüzde sertleşme sorununda ilk basamak tedavi olarak kullanılan penis protez, her yaşta etkili olmayabilir. Hastalarına sertleşme sorunu ve mutluluk çubuğu konusunda destek olan Üroloji Profesörü Ateş Kadıoğlu tarafından da uygulanan mutluluk çubuğu, farklı durumlarda ihtiyaç olabilmektedir.

Mutluluk Çubuğu Neden Kullanılır?

Sertleşme sorununda kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan mutluluk çubuğu, farklı durumlarda da kullanılmaktadır. Prostat kanserinin radikal tedavisi sonrasında meydana gelen sertleşme bozukluğunda da tercih edilen penis protez, cerrahi müdahale ile penis içine yerleştirilir. Peniste bulunan süngerimsi dokular cerrahi müdahale ile kaldırıldıktan sonra oluşan boşluklara yerleştirilen mutluluk çubuğunda hastanın anatomisine uygun boyutta protez tercih edilir. Penise yerleştirilen ve silindir şeklinde olan mutluluk çubuğu, deri altına gizlendiğinden dışarıdan belli olmaz. Temel olarak erkeklerde cinsel hayatın iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen penis protezi, 1 ila 1,5 saatlik cerrahi müdahale ile penisi yerleştirilir.

Mutluluk Çubuğu Türleri Nelerdir?

Genellikle sertleşme sorunu görülen erkeklerde kullanılan mutluluk çubuğu, farklı türlere sahiptir. Bunları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

·             Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu

·             İki parçalı yarı sert mutluluk çubuğu

·             Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu

Her mutluluk çubuğu, farklı boy ve çapa sahiptir. Dolayısıyla hastanın anatomisine uygun protezlerin seçilmesi olanaklıdır. Cerrahi müdahale sonrasında penise yerleştirilen mutluluk çubuğu, erkeklerde cinsel hayatın iyileştirilmesi amacıyla tercih edilir. Kullanılacak her protezin kendisine özgü çeşitli özellikleri bulunur.