Nasıl Ev Dekorasyonu Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 27 Temmuz 2020 23:58
Nasıl Ev Dekorasyonu Yapılır?

Ev dekorasyonu yapılırken kullanılacak olan renkler, ışıklandırma, aksesuarlar, mobilyalar ve dekore edilecek olan kullanım alanı önemli olmaktadır. Ev dekorasyonunda evin atmosferini değiştiren en önemli etken ise ışıklandırma olmaktadır. Ev eşyalarının kullanım alanına göre belirli bir plan içerisinde alınması gerekmektedir. Almadan önce eşyaların yerleştirilmiş hali düşünülmelidir. Duvar ve zeminde doğru renk seçiminin yanı sıra, kullanılacak malzeme de önemli olmaktadır. Evini iyi tanıyanlar, iyi bir dekorasyon çalışması yapabilmektedirler.

Az Eşya İle Ev Dekorasyonu Yapın

Az eşya ile ev dekore etmek, daha modern bir görünüm yakalanmasını sağlamaktadır. Özellikle evin en çok vakit geçirilen alanlarında, ortak kullanım alanlarında; az eşya olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Az eşya ile yakalanan ferahlığın korunabilmesi için dekorasyonda açık renklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Açık renkler ile canlı renklerin bir uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bunun için örnek vermek gerekir ise; koltuk takımları açık tonlarda tercih edilirken yastıkların daha canlı renklerde seçilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca evin odak noktasında daha zıt renkler kullanarak da modern bir dekorasyon yapılabilmektedir.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumunu Yakalayın

Dekorasyonda renk uyumu; hem modern hem de sade bir görünümün kazanılması için önemlidir. Duvar ile zeminin renkleri birbirine uydurulduğunda, eşyalar da bu tonlarda veya zıt tonlarda seçildiğinde renk uyumu yakalanabilmektedir. Aynı ortamda oldukça farklı renk tonlarına yer verilmesi, oda içerisinde çok daha ahenkli bir görünümün yakalanmasını sağlayabilmektedir. Ev dekorasyonunda tek bir renge ağırlık verilmemelidir.

Ev Dekorasyonunu Aksesuarlar İle Tamamlayın

Ev aksesuarları ile dekorasyon çalışmaları yapılmalıdır. Ev dekorasyonunun en önemli tamamlayıcısı, aksesuarlar olmaktadır. Evin daha canlı ve hareketli durması, aksesuarlar ile sağlanabilmektedir. Eşyaların oldukça sade tercih edilmesi durumunda; ev aksesuarlarının canlı ve hareketli desenlerde tercih edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Mobilyalarda koyu renk tercih edilmiş ise; perdeler ve halılar daha açık renkte seçilmelidir. Koltuk takımı ve evin zeminini zıt renklerde tercih etmek daha mantıklı bir seçim olmaktadır. Açık renkteki koltuk takımları için koyu zemin, koyu renkteki koltuk takımları için açık zemin seçilmelidir.

https://www.uzmanevim.com/

https://www.uzmanevim.com/dekorasyon/

https://www.uzmanevim.com/dogru-renk-paleti-nasil-olusturulur/