Neden Dolmalık Fıstık Tüketilmelidir?
Gündem 71 Editörü • 16 Aralık 2022 13:55
Neden Dolmalık Fıstık Tüketilmelidir?

Kuruyemiş denildiği zaman akla ilk olarak fıstık gelir. Birden çok fıstık türünün olduğunu söylemek gerekir. Dolmalık fıstık; hem lezzeti hem de sağlığa olan faydaları ile dikkat çeker. Bir diğer adının çam fıstığı olduğu bilinir.

Kuruyemiş satın almayı düşünenlerin listesinde yer alan dolmalık fıstık; zannedildiği gibi yüksek fiyatlı değildir. Dolmalık fıstık fiyatı; ürünün nereden satın alındığına göre değişir. Tıpkı diğer kuruyemişlerde olduğu popüler bir markanın ürününü satın alanların cebinden daha çok para çıkar. Bunun yanı sıra, ürünün ambalaj özellikleri de fiyatlara doğrudan etki eder. Dolmalık fıstık fiyatı; dert edilecek bir konu değildir. Bilhassa internetten alışveriş yapıldığı takdirde yüzde 20 ve üzeri indirimlerle karşılaşılır. Dolmalık fıstık fiyatı hakkında bilgi almak isteyenler; popüler alışveriş sitelerini ziyaret edebilirler.

Dolmalık Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Dolmalık fıstık; adından da tahmin edilebileceği üzere fıstık çamlarından elde edilir. Akdeniz iklimlerine özgü olan bir kuruyemiş olarak tanımlanabilir. Türkiye’de bilhassa Aydın, İzmir ve Muğla’da fıstık çamı yetiştiğini ifade edebiliriz. Dolmalık fıstık; zengin besin değerleri ile dikkat çeker. Çok sayıda faydası ile öne çıkar. Gelin, dolmalık fıstığın faydalarına yakından bakalım!

  • Stres; insan hayatını olumsuz etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda yer alır. Dolmalık fıstık; B vitamini bakımından bir hayli zengindir. Bu durum; dolmalık fıstık tüketenlerin daha iyi bir ruhsal duruma erişmelerini mümkün kılar. Bir başka deyişle, dolmalık fıstık; mutsuzluğa sebep olan hormonların görevlerini yapmalarına engel olur. Stres seviyesini düşürür. Ayrıca, depresyonu önleyici etkisi mevcuttur.
  • Her yaştan insan çeşitli uyku sorunları ile karşılaşır. Düzenli uyuyamayan insanlar; gün içerisinde kendilerini kötü hissederler. Enerjisiz kalırlar. Bu noktada, dolmalık fıstık tüketilerek uyku probleminin önüne geçilebilir. Çünkü, dolmalık fıstığın içerisinde serotonin ve melatonin hormonları vardır. Bu iki hormon; insanların sorunsuz bir şekilde uykuya dalmalarını sağlar. İnsanlar; güzel bir uyku çekerek yeni güne zinde bir şekilde başlarlar.
  • Göz problemleri yaşayan insanların sayısı zannedilenden çok daha fazla! Bu noktada, birçok kişi havuç tüketerek görme becerilerini geliştirmeyi tercih eder. Dolmalık fıstığın da havuç ile benzer özelliğe sahip olduğunu ifade edebiliriz. Her şeyden önce, dolmalık fıstığın içerisinde lutein maddesi yer alır. Söz konusu madde; göz içerisindeki serbest radikallerle savaşır. Bu sayede, insanlar; çok daha net bir şekilde görürler. Bilhassa orta yaş üzeri olmasından mütevellit birtakım görme sorunları ile karşı karşıya kalan insanların dolmalık fıstık tüketmeleri gereklidir.
  • Dolmalık fıstık; tıpkı fındık ve ceviz gibi vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Bu sayede, bu iki kuruyemiş gibi kalp ve damar rahatsızlıkları riskini düşürmesi söz konusudur. K vitamini içeren dolmalık fıstık; kan pıhtılarının oluşumunu destekler. Ayrıca, bünyesinde bulunan E vitamini kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar.