Non Hodgkin Lenfoma
Gündem 71 Editörü • 29 Nisan 2022 17:44
Non Hodgkin Lenfoma

Kan hastalıkları en sık rastlanan ve en çok korkulan hastalıklardandır. Non Hodgkin Lenfoma da bunlardandır ve çeşitli alt gruplardan oluşmaktadır. Kabaca düşük dereceli ve yüksek dereceli olarak ayrılan rahatsızlığın risk faktörleri arasında ileri yaş, beyaz ırk, erkek cinsiyet, doğumsal immün yetmezliği sayılabilmektedir. Yine otoimmün hastalıklar, AIDS, HTLV-1 virüsü, Epstein Barr virüsü, holikobakter pilori, organ nakli yapılan hastalar, immün sistemini baskılayıcı uzun süreli ilaç kullananlar, geçmişinde kemoterapi uygulanmış kişiler yer almaktadır.

Non Hodgkin Lenfoma Doktoru

Non Hodgkin Lenfoma rahatsızlıklarında çeşitli tedavi rejimleri uygulanabilmektedir. Tedavi rejimleri daha çok hastalığın türüne göre farklılık göstermektedir. Hastalığın tedavisiyle alakalı en temel husus, tanıdır. Doğru tanı doğru zamanda konulabildiği taktirde tedavi başarılı olabilmektedir.

Hastalığın bazı türleri tamamen yok edilememekte, sadece baskılanabilmekte ve kişi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorunda kalmaktadır. Rahatsızlığın kişisinde zaman içinde gözetim uygulanmakta, bazılarında ise hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlamakta gerekmektedir. Bu alanda ülkemizde uzman doktorlar bulunmakta, Prof. Dr. Mustafa Çetiner alanıyla alakalıı en çok ismi duyulanlardan olmaktadır.

Non Hodgkin Lenfoma Hakkında Bilgi

Non Hodgkin Lenfoma hakkında araştırmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Bu alanda Dr. Mustafa Çetiner bir taraftan bilimsel çalışmalarını sürdürmekte, diğer taraftan alanıyla alakalı sosyal farkındalığı geliştirmeye yönelik faaliyetlere devam etmektedir.

Uzman doktor, web sitesi aracılığıyla kan hastalıklarına dair her detayı okurlarına aktarmakta, katıldığı programların video kayıtlarını yüklemekte, kaleme aldığı yazılarına yer vermektedir. Dilerseniz https://www.mustafacetiner.com/non-hodgkin-lenfoma/ linki üzerinden erişim sağlayabilir, söz konusu hastalığın tam olarak ne olduğu, risk faktörleri, en sık kullanılan tedavi rejimleri, çeşitleri vs. hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. İletişim numaralarını, adres bilgilerini ve çalışma saatlerini görebilir, randevu oluşturabilirsiniz.