Okul Ceketi Baskısı Nasıl Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 5 Eylül 2023 10:47
Okul Ceketi Baskısı Nasıl Yapılır?

Okul ceketleri, okul kıyafetleri arasında önemli yere sahip olan parçalar arasında bulunur. Gençler tarafından okul ruhunu ve aidiyetini ifade eden önemli parçalar arasında yer alan bu ceketler, çeşitli baskılara sahip olarak üretilir. Mezuniyet, spor müsabakası veya çeşitli etkinliklerde ceketlerin önemli bir yeri bulunur. Ceketlerin üzerinde yer alan baskıların dikkat çekici detaylar olması, baskıların nasıl yapıldığına dair soruların da ortaya çıkmasında etkilidir. 

Okul Ceketi Tercihinin Baskı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Okul ceketinin seçimi yapılacak olan baskı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ceketin rengi, kumaşı, kalınlığı gibi özellikler, baskı uygulamasına direkt olarak etki edebilir. Bu nedenle baskı yönteminin belirlemesine gitmeden önce seçilecek olan ceketin özelliklerine göre hareket etmek gerekir. Okul pantolonu gibi ürünlerde de bu durumun etkisi bulunur. Seçilecek olan her bir okul kıyafeti için ürün özelliklerine göre baskı yönteminin seçilmesi faydalıdır. 

Baskı Tasarımları Nasıl Hazırlanır?

Baskı işleminden önce baskının tasarımının yapılması gerekir. Doğru bir tasarımı belirlemek ve tasarım belirlemesi sonrasında baskı işleminin nasıl yapılacağına karar vermek daha doğru bir ilerleme olur. İstenilen logo, renk ve diğer öğelere bağlı olarak tasarım oluşturulur. Bu aşamada tasarımın detaylarına, renklerine ve boyutlarına karar verilir. 

Baskı Yöntemleri Nelerdir?

Okul kıyafetleri çeşitli şekillerde baskılara sahip olacak şekilde üretilir. Ceketlerde baskıların yoğun olarak kullanıldığı ürünler arasında yer alır. Okul gömleği ya da pantolonu gibi seçeneklerde de sıklıkla kullanılan baskılar farklı şekillerde yapılır. Bu bağlamda kullanılabilecek yöntemlerin arasında dijital baskı da yer alır. Detaylı grafikler ve renk geçişleri için bu yöntem uygundur. Canlı ve net renkler sunan bu yöntem, detaylı baskı yapmaya imkan tanır. Serigrafi baskı da tercih edilebilecek olan yöntemler arasında yer alır. Büyük baskı adetlerinde ekonomik bir yöntem olması, bu baskıyı popüler hale getirmiştir. Transfer baskı da bu iki yönteme alternatif olarak değerlendirilebilir. Tasarımın önceden taşıyıcı kağıda basılmasıyla ve ardından bu kağıdın ürüne basılmasıyla baskı işlemi gerçekleştirilir. Bunların dışında yaygın olarak tercih edilen nakış ve vinil kesim baskı da yoğun bir şekilde tercih edilebilir. Baskı yöntemlerinin her birinin avantajı ve dezavantajı bulunur. Tercih edilecek olan yöntem; ürüne, kumaşa ve kişisel tercihlere göre değişiklik gösterir. 

Sizler de çeşitli yöntemlere göre değerlendirmeye giderek uygun olan baskı seçeneğine yönelebilirsiniz. Toptan okul kıyafetleri ile kullanıcılara onlarca seçenek sunan Uncteks tarafından sunulan kaliteli baskı seçenekleriyle de etkileyici bir deneyim elde edebilirsiniz.