Otomobil Profesyonelce Nasıl Boyanır?
Gündem 71 Editörü • 29 Nisan 2022 10:22
Otomobil Profesyonelce Nasıl Boyanır?
Kırıkkale Haber

Değişen hayat şartları, gelişen teknoloji ve insanlığın yeni yerler keşfetme merakı sayesinde yaşam alanları her geçen yıl daha da genişliyor. Eskiden her yer birbirine yakınken, yürüyerek tüm ihtiyaçlara ulaşılabilirken artık otomobiller olmadan yaşamı devam ettirmek neredeyse imkânsız hale geldi. Her ev için otomobil artık bir lüks değil, ihtiyaç halini aldı. Hal böyle olunca otomobil piyasası dev bir sektör oldu. Üretimden, bakıma, tadilat tamirattan, yedek parçaya bir sürü iş dalı otomobil piyasasına bağlı olarak ortaya çıktı ve sektör her geçen gün daha da gelişmeye devam ediyor. Otomobil sahibi olmak, otomobile düzenli bakımlarını yapmak, pasta cila malzemesi ihtiyacını karşılamak derken otomobillerin büyük bir gider kaynağı olduğu da artık yadsınamaz bir gerçek. Otomobil boyama işlemi de bu işlemlerden biri. Bugün otomobil boyama işlemiyle ilgili bilinmesi gerekenleri eboyam.com kurucusu Serdar Vardar okuyucularımız için anlattı. 

Aracımızı boyatma işleminden önce nelere dikkat etmeliyiz? 

Araç sahiplerinin otomobillerini boyatırken alacakları hizmetin kalitesinden emin olmalarının çok önemli olduğunu belirten Serdar Vardar şu konulara dikkat çekti:

‘’Her geçen gün otomobillere harcanan maliyeti kontrol altına almak zorlaşırken araç sahipleri bu hizmetleri daha ucuz alma amacıyla bazı işlemleri profesyonel olmayan kişilerden alıyor. Ve bu durum ufak kazançlar sağlamaya çalışırken daha büyük zararlara yol açabiliyor. O yüzden otomobillerini emanet edecekleri işletmelerin prosedürlerini, araç boyama esnasında hangi adımları izlediklerini ve bu işlemlerde hangi malzemeleri kullandıklarını sorgulamaları gerekir. Kullanılacak rötuş boyası ve pasta cila malzemesi hem arabanın değerini, hem alınan hizmetin maliyetini etkileyeceği için bu süreçte titizlikle araştırma yapılması sağlıklı olacaktır. 

Otomobil Boyama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Otomobil boyama işleminin birçok aşamadan oluştuğunu ve her aşamada kullanılan malzemelerin farklı olduğunu belirten eboyam.com kurucusu Serdar Vardar araç boyama işleminin profesyonelce gerçekleşmesi için uygulanması gereken aşamaları şöyle sıraladı:

  • Otomobilin boyanma işleminden önce aracın yüzeyi çok dikkatlice temizlenmelidir. Aracın her türlü toz, zift, kir, yağ ve kalıntıdan iyice arındırılması gerekir. 
  • Ardından yüzey temizlendikten sonra zımpara ile zımparalanır ve boya öncesi pürüzsüz hake getirilir.
  • Bir sonraki aşamada araç boyanmadan önce hasarlı alanın kaynak kullanılarak düzeltilmesi gerekiyorsa kaynak uygulanacak yüzeye uygun bir astar sürülmelidir. Bu astar kaynak işlemi sırasında gereklidir. Yani kaynak yapıldıktan sonra macunlama işlemine geçmeden temizlenmesi gerekir.
  • Kaynak işleminin ardından düz olmayan alanlar macunlanarak görüntünün pürüzsüzleştirilmesi amaçlanır. Macunun üzerinden tekrar zımpara ile geçilir ve macunun oluşturduğu kalın tabaka araç yüzeyinin kalınlığı ile eşitlenir.
  • Bu aşamadan sonra araca dolgu astarı uygulanmalıdır. Dolgu astarı sayesinde altta yapılan işlemleri birbiriyle bütünleşir ve yüzey sağlamlaşır. 
  • Tüm bu aşamaların ardından otomobilin asıl makyaj aşaması olan son kat boyası ya da rötuş boyası atılır. Son kat boyanın uygulanması ile aracın rengi ve parlaklığı ortaya çıkar.
  • En son aşamada araç pasta cila malzemesi ya da vernikle bir işlemden daha geçer ve kurumaya bırakılır.

Gün Haber