Pilot Kalem
Gündem 71 Editörü • 24 Mayıs 2023 21:40
Pilot Kalem

Pilot kalem, kağıtlarda veya kumaşlarda küçük delikler açmak için kullanılabilen sivri uçlu bir kalemdir. Bu tarz kalemler geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde her zaman popüler olmayı başarmaktadır. Kalem, yazı veya çizim için bir yüzeye, genellikle kağıda mürekkebi uygulamak için kullanılan bir yazı aracıdır. Bir pilot kalem, genellikle 0,7–1,2 mm çapında ve tipik olarak 0,3 mm genişliğinde küçük bir sert küreyi kağıdın yüzeyi üzerinde yuvarlayarak mürekkebi dağıtır.

Bazı pilot kalem türleri ile bu eylem, yerçekimi ve kılcal hareketin bir kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu kalemlerde mürekkep, yuvarlanırken topun bir ucundaki bir açıklıktan uca akar. Bunun olması için diğer türlerin kağıda bastırılması gerekir.

En yaygın yapıya sahip bir pilot kalemin ucunda kullanımdan yıprandığında yenisiyle değiştirilen küçük bir metal bilye vardır. Bu nokta, kalem tipine bağlı olarak çelik veya alaşımdan gümüş veya altından yapılabilir. Nokta genellikle, mürekkebi kalemin içinden kağıt üzerindeki yerine ileten besleme adı verilen metal bir halka ile çevrilidir. Siz de bu nitelikli ürünlere https://www.guvensanat.com/pilot-kalem internet sayfasında ulaşabilirsiniz.