Ramazan Can Kırıkkale’de Dolu Afetine Maruz Kalan Köylerde İncelemelerde Bulundu
Gündem 71 Editörü • 13 Haziran 2022 23:53
Ramazan Can Kırıkkale’de Dolu Afetine Maruz Kalan Köylerde İncelemelerde Bulundu

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can partisinin il teşkilatı ve muhtarlarla birlikte dolu afetine maruz kalan köylerde incelemelerde bulundu. 

Konu hakkında açıklamada bulunan Can; “Kırıkkalemiz son birkaç gün içinde dolu afetine maruz kaldı. Özellikle Karaahmetli, Büyük ve Küçük Sarıkaya, Karakeçili’de bazı köyler, Cankurtaran ve Esatmüminli’de afetin boyutlarını yerinde gördük.  Özellikle Cankurtaran Köyü’nde hasar oranı yüzde 100 olmuş. Diğer yerlerde de yüksek oranda zaiyat var. Ayrıca Delice ve Sulakyurt’ta da bazı köylerimiz yine afete maruz kalmışlar”

“Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık sonrası bu bölgelerde ki çiftçilerimize yüzde 70 sigorta hibe desteği, mazot ve tohum desteği ile afetin büyüklüğüne göre dekar başına 152 lira Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ile destek sağlanmıştı. Bugün de dolu afeti sonrası Sayın Valimizin başkanlığında tarım il müdürlüğü ve AFAD yetkilileri tarafından hasar tespiti yapılıyor. Çiftçilerimizin yaralarını sarmak için gereken çalışmanın yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Afet bölgelerindeki çiftçilerimize tohum desteği, mazot desteği ve kredi borçlarının ertelenmesi şeklinde çalışma yapılacak. Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı afet fonundan zarar gören çiftçilerin zararlarını telafisi için gayret göstereceğiz. Tek tesellimiz can kaybı olmaması. Bununla birlikte afet dışında kalan yerlerde  buğday, arpa, mercimek, nohut ve ayçekirdeğinde bu yıl tarihi bir rekolte bekliyoruz. İnşallah bu yıl bereketli bir yıl olacak” dedi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’a ziyaretinde AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım, AK Parti Keskin İlçe Başkanı Ekmel Cönger ve muhtarlar eşlik etti.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!