Restoran Otomasyonu Nedir?
Gündem 71 Editörü • 25 Ağustos 2022 10:29
Restoran Otomasyonu Nedir?

İnsanların sosyal aktivitelerini gerçekleştirdikleri, keyif almak ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere gittikleri mekanlar restoran ve cafe tarzı yerlerdir. Bu tür mekanlarda bireyler minimum sürelerde iyi bir hizmet alabilmeyi beklerler. Kendi akıllı cihazı ile menüye erişebilmek, siparişlerin hatasız olarak servis edilmesi ve farklı ödeme seçeneklerinin sunulması müşterilerin memnuniyetine etki eder. Bir restoran otomasyonuna sahip olmak ise, tüm operasyonel sürecin hızlı, hatasız ve pratik olarak gerçekleştirilmesini sağlar.

Restoran Otomasyonu Neden Önemlidir?

  • Restoran otomasyon programı, işletme faaliyetlerinin kontrol altında tutularak gerekli iyileştirmeler yapılmasına ve önlem alınmasına olanak sağlar. Farklı işletme türlerine uygun olan bu sistemler esnek yapılıdır. Bu sayede, ihtiyaçlara uygun olarak kişiselleştirilebilirler.    
  • Stok kontrolünü manuel olarak yapmak yerine tek bir panel üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Stoklar için kritik seviye belirlenebilir ve bu kritik seviyeye ulaşıldığında sistem uyarı verir. Malzemelerin son kullanma tarihleri kolaylıkla kontrol edilebilir. Satışı gerçekleştirilen ürünlerin malzemeleri anlık olarak stoktan düşer. Etkili bir stok ve maliyet yönetimi ile lüzumsuz giderlerin önüne geçilir.
  • Bulut altyapılı restoran programları her an her yerden bir uygulama aracılığıyla işletme verilerine ulaşılmasına olanak sağlar. Güncellemeler otomatik yapılır, veriler kaydedilir. Böylelikle, veri kayıplarının önüne geçilir.
  • Günlük, haftalık, aylık gibi periyodik olarak işletme raporlarına erişilebilir. Detaylı raporlar sayesinde işletme sahipleri ve yöneticilerinin karar alma süreci kolaylaşır.
  • Personelin çalışma saati, mesai durumları ve verimliliklerini takip etmek kolaylaşır. 
  • Restoranlar müşteri segmentasyonu yapabilir. Misafirlerini daha yakından tanıyan işletmeler onlara özel indirim ve kampanya tanımlayabilirler. Bu sayede, müşteri sadakati elde edebilirler. 
  • Hesap birleştirme ve ayırma gibi işlemler saniyeler içerisinde hatasız olarak gerçekleşir. 

Kusursuz bir restoran otomasyonu için Simpra ile tanışın.