Sabit Masalara ve Paylaşımlı Ofislere Talep Artışı!
Gündem 71 Editörü • 18 Nisan 2022 09:34
Sabit Masalara ve Paylaşımlı Ofislere Talep Artışı!

Pandemi döneminde çalışma alışkanlıklarımız derinden değişti. Kapanmalarla beraber online çalışma hayatına adapte olduk. Pandeminin sona yaklaşması ile normale dönüş başlasa da o normal eskide kaldi. Pandeminin ardından bu dönemde edindiğimiz alışkanlıklar yeni normalimiz haline geldi. Bunlardan biri de evden çalışmanın getirdiği remote çalışma alışkanlığı. Remote çalışma hem şirketler hem de çalışanlar tarafından pandemi döneminde çok rağbet gördü. Ve yeni şirketler kendilerine ofis olarak klasik ofisleri tercih etmediler. Herkes sabit masalara ve paylaşımlı ofislere yöneldi. Peki ne bu sabit masa ve paylaşımlı ofis? CoBaC Kurucu Ortağı Yıldız Doğan Gürcüoğlu sabit masaları ve paylaşımlı ofisleri bizim için açıkladı, sektördeki trendleri inceledi. 

Sabit Masa Nedir? Paylaşımlı Ofis Nedir?

Sabit masa,  paylaşımlı ofislerde bulunan masaların kiralanabildiği üyelik modellerine verdiğimiz bir isim aslında. Sabit masa üyeliği yaptığınızda kendinize ait bir masanız olur ve o ortak ofis içinde o masayı kullanabilen tek kişi siz olursunuz. Paylaşımlı ofislerde sistem aynı alanı birden fazla kişinin ve şirketin kullanmasına dayalıdır. Yani bir coworking kültürü mevcuttur. Tek bir alanı paylaşımlı olarak kullandıkları için üyeler tekil ofislere göre daha uygun fiyatlara ofis kiralama yapabilirler. Paylaşımlı ofis hizmeti sağlayıcıları paylaşımlı ofislerde üyelere sadece fiziksel alan sağlamazlar. Bunun yanında toplantı odası, sekreterlik, kargo takibi ve yüksek hızlı internet gibi hizmetler sunarlar. Sundukları çözümler sabit masa ve paylaşımlı ofislerle de sınırlı değildir. Bunlara sanal ofis, hazır ofis ve açık ofis örnek verilebilir. Bu ve benzeri hizmetlerin hepsinin tek üyelik altında bulunması paylaşımlı ofisleri, hazır ofisleri ve sundukları çözümlerin popüler olmasında önemli bir rol oynuyor. Çözümlerin çeşitliliği paylaşımlı ofislerde herkesin aradığını bulmasını sağlıyor.

Sabit Masa ve Paylaşımı Ofislerin Avantajları Nelerdir?

Sabit masa ve paylaşımlı ofis üyeliği birbirine hem benzemektedir hem de temel farkları vardır. Sabit masa sahibi olduğunuzda veya paylaşımlı ofis üyeliği yaptığınızda ortak çalışma alanlarının bütün avantajlarından yararlanabilirsiniz. Burada fark sabit masada size ait bir alanınız olması ve sadece paylaşımlı ofis üyeliği yaptığınızda size ait bir masanız olmamasıdır. Paylaşımlı ofis üyeliğinde ortak çalışma alanı sizin çalışma masanızdır. O gün nerede isterseniz orada oturursunuz. Bu anlamda size esneklik sağlar. Ama kendi masasını isteyenler için de sabit masa sistemi avantaj sağlamaktadır. Bu tarz çalışma ofisi çözümleri hem uygun fiyatlı olduğu hem de esnek oldukları için popülerliklerini arttırdılar. 

CoBAC Workspace

CoBAC Workspace şirketlere, freelancerlara ve esnek ofis seçenekleri isteyen herkese çalışma alanı sağlayan bir paylaşımlı ofistir. Ama CoBAC’lı olmanın ayrıcalıkları sadece şık ofislerden ve keyifli çalışma alanlarından ibaret değil. CoBAC herkesin kendi işini yaparken bir arada olabildiği bir topluluk. Eminönü’nün merkezinde, Haliç’e bakan masalardan birini seçin ve CoBAC’lı olmanın ayrıcalıklarını yaşamaya başlayın. 

Kaynak: haber.com