Saç Ekim Yöntemleri Arasındaki Farklar
Gündem 71 Editörü • 12 Şubat 2021 11:33
Saç Ekim Yöntemleri Arasındaki Farklar

Erkeklerin en büyük kozmetik sorunlarının başında saç dökülmesi problemi gelmektedir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonraki dönemlerde başlayan saç dökülmesi problemleri ileriki yaşlarda tamamen dökülmeye kadar ulaşabiliyor. Özellikle son yıllarda birçok erkek tarafından en çok yaptırılan estetik uygulamaların neredeyse başında gelen saç ekim işlemi Nişantaşı Estetik Kliniği’nde hastanın ihtiyacına göre 3 farklı metod uygulanarak yapılmaktadır.

Fue yöntemi ile DHI yöntemi ile ve kök hücre yöntemi ile olmak üzere kliniğimizde 3 çeşit saç ekim yöntemi uygulanmaktadır. Saç ekimi yöntemlerin arasında en çok kullandığımız yöntem ise FUE ve DHI yöntemidir. Bu yöntemlerde uygulama anlamında farklılıklar bulunuyor.

Fue Yöntemi İle Ameliyatsız Saç Ekimi

FUE yöntemi son teknolojik olarak kullanılan, ameliyat gerektirmeden yapılan saç ekim yöntemidir. Bu yöntem tüm dünya üzerinde en çok uygulanan saç ekim yöntemidir. FUE yöntemine göre saç derisi üzerinde herhangi bir kesi ya da delme gibi işlemler kesinlikle uygulanmaz.

FUE yöntemine göre saç derisi üzerinde en çok saçın olduğu bölümden yeteri miktarda saç kökü alınır. Alınan bu köklere implant denir. Sonrasında ekim yapılacak olan bölgeye yeteri miktarda kanallar açılır. Açılan kanallara da donör bölgeden ayrılan saç kökleri sağlam bir şekilde yerleştirilir. Bu işlem tüm saç kökleri için tek tek yapılır. Dolayısıyla yapılan işlem diğer yöntemlere göre daha uzun sürse de oldukça kalıcı ve işe yarayan bir yöntemdir. Nişantaşı Estetik Kliniği olarak kliniğimizde son teknolojik cihazlar ile işlem yapmaktayız.

Kök Hücre Saç Ekimi Yöntemi

Amaç saç derisinde bulunan uyuyan saçları uyararak tedavi yöntemi oluşturmaktır. Kök hücre tedavisinin temel mantığı bölgesel olarak yeni hücre oluşumunun sağlanması ve hasarlı hücrelerin yenilenmesidir. Yeni çıkan saçlar zamanla gürleşir, hızlı ve canlı bir şekilde de uzar. Günümüzde kök hücre saç ekimi tedavisi sıklıkla uygulanan bir yöntem olmuştur.

DHI Yöntemi İle Saç Ekimi

Saç ekimi için donör bölgeden saç kökleri tek tek toplanır. Ekim yapılacak alana FUE yöntemindeki gibi tek tek değil de tek seferde yerleştirilir. Başın ense kısmındaki saçlı bölge donör olarak kullanılır. Bu bölgeden alınan saç kökleri ekim yapılacak olan bölgeye tek seferde yerleştirilir.

FUE yönteminde tek tek kanal açılarak saç ekimi yapılırken DHI yönteminde kanal açılmadan direkt olarak saç ekimi yapılır. Yani dolayısıyla iki aşama bir anda gerçekleştirilmiş olur. Choi iğnesi kullanılarak yapılan DHI yönteminde iğne içerisine kıl ile birlikte kıl kökü de alınarak direkt olarak ekim yapılacak bölgeye nakledilir.