Safir Pırlanta Yüzük Seçimi Nasıl Olmalı?
Gündem 71 Editörü • 16 Aralık 2022 13:53
Safir Pırlanta Yüzük Seçimi Nasıl Olmalı?

Şık olmak adına bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Yalnıza güzel kıyafetler giyerek şık olamazsınız. Aksesuarlarınıza da en az kıyafetleriniz kadar önem vermelisiniz. Birçok kadın; bilhassa özel gün ve gecelerde kullanabileceği türden aksesuar arayışındadır. Bu özellikleri taşıyan seçeneklerden birisi de kesinlikle safir pırlanta yüzük!

Pırlanta Yüzük Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Başta tektaş olmak üzere piyasada bulunan birçok pırlanta yüzüğün beklentileri karşılaması adına bazı özelliklere sahip olup olmadığına bakılır. Bu noktada, pırlanta yüzük satın almayı düşünen kişilerin pırlantaya dair bazı hususlar hakkında bilgi sahibi olmaları şarttır. Takdir edersiniz ki, çok sayıda pırlanta yüzük modeli vardır. Bu modeller arasından seçim yapılırken tarza ve beklentilere uygun hareket edilmelidir. Bir başka deyişle, kişinin ne istediğini bilmesi gerekir. Pırlantanın değerini belirleyen birden çok faktör vardır. Karat, berraklık, kesim ve renk olarak bilinen bu faktörlerden kesinlikle haberdar olunmalıdır. Bunun yanı sıra, satılan safir pırlanta yüzük modelinin sertifikasının olup olmadığına da bakılmalıdır. Sertifikalı bir ürün satın alındığı takdirde akıllarda güvenlik ile ilgili herhangi bir endişe oluşmaz.

Pırlantanın En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Safir pırlanta yüzük satın almak istiyorsanız her şeyden önce pırlantanın fiyatını ve kalitesini belirleyen 4C kuralı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Gelin, 4C’nin ne olduğuna yakından bakalım!

  • Karat: Piyasada farklı fiyatlara sahip pırlanta yüzükler görebilirsiniz. Karat ağırlığı; söz konusu fiyat farklarını ortaya çıkaran etmendir. Bir başka deyişle, bir elmasın ağırlığı karat ile ölçülür. Tahmin edebileceğiniz üzere karat ağırlığı arttıkça pırlantanın fiyatı yükselir. Ancak, diğer faktörlerin de pırlanta fiyatına en az karat kadar etki ettiklerinden bahsedilmelidir.
  • Renk: Mücevher sektörüne aşina olanların bildiği üzere farklı renklere sahip pırlantalar mevcuttur. Beyazlık; bir pırlantayı değerli kılan en önemli faktördür. Çünkü, renk; pırlantanın ışıltısının ardından göze çarpan ilk detaydır. Ayrıca, elmasın renksiz oluşu; aynı zamanda çok daha değerli olduğunu gösterir.
  • Berraklık: Her safir pırlanta yüzük modelinde birtakım lekelere rastlanır. Bu noktada, bünyesinde söz konusu lekelere en az yer veren pırlantanın değerli olduğunu söylemek gerekir. Berraklık; aynı zamanda pırlantanın fiyatına en az karat kadar etki eder.
  • Kesim: Pırlantaya insan eliyle verilen şekildir. Kesim; pırlanta 4C kuralının en önemlisi olarak dikkat çeker. Bir pırlantanın ışıltısı üzerindeki en büyük etkiyi ortaya çıkarmasından dolayı oldukça değerli bir detaydır.

Safir pırlanta yüzük satın almayı düşünenlerin yukarıdaki detayları göz önünde bulundurmaları gereklidir. Bunun yanı sıra, kişinin tarzına uygun bir seçim gerçekleştirilmelidir. Safir pırlanta yüzük fiyatları asla gözü korkutmamalı! Biraz araştırma yapıldığı takdirde uygun fiyatlı hatta dönem itibariyle indirime girmiş safir pırlanta yüzük bulunabilir. Safir pırlanta yüzük; bilhassa özel gün ve gecelerde zamansız bir şıklık elde etmek isteyen kadınların bir numaralı tercihidir.