Safir Pırlanta Yüzük
Gündem 71 Editörü • 3 Şubat 2023 00:12
Safir Pırlanta Yüzük
Kırıkkale Haber

Safir pırlanta yüzük alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey karat ağırlığıdır. Taş ne kadar ağırsa o kadar değerlidir. Ancak, daha ağır bir taşın mutlaka daha kaliteli bir taş anlamına gelmediğini unutmayın.

Pırlantanın kesimi iki nedenden dolayı önemlidir: Birincisi, pırlantanın ışığı yansıtma yeteneğini etkiler ve ikincisi, pırlantanın simetrisini ve orantısını etkiler. Bir safir pırlanta yüzük seçerken, ışığı yüzeyinde eşit bir şekilde yansıtan, iyi kesilmiş bir taşa sahip olan bir yüzük arayın.

Bir pırlantanın berraklığı, taşın yüzeyindeki inklüzyonların ve lekelerin görünürlüğüne göre değerlendirilir. Daha yüksek bir berraklık, daha az görünür kusur olduğu anlamına gelir ve bu nedenle elmas daha nadir ve değerlidir. Bir safir pırlanta yüzük seçerken, yüksek netlik derecesine sahip bir yüzük arayın.

Safir pırlantanın rengi, taşın beyaza ne kadar yakın göründüğüne göre değerlendirilir. Taş ne kadar renksizse renkli pırlantalara göre daha nadide olduğu için o kadar değerlidir. Safir pırlanta yüzük seçerken beyaz veya beyaza yakın görünen bir taşa bakın.

Safir pırlanta yüzüğünüzü temizlemenin en iyi yolu ılık su ve yumuşak bir sabun kullanmaktır. Ayar ve banttaki kiri ve kiri nazikçe temizlemek için diş fırçası gibi yumuşak bir fırça kullanın. İyice durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Yüzüğünüzün karmaşık bir ayarı veya tasarımı varsa, temizlemesi için onu profesyonel bir kuyumcuya götürmeniz gerekebilir. Yüzüğünüzü onların bakımına bırakmadan önce temizlik yöntemlerini sorduğunuzdan emin olun.

Safir pırlanta yüzüğünüzü en iyi şekilde görünmesi için düzgün bir şekilde saklamanız önemlidir. Yüzüğünüzü yumuşak bir bez kesede veya yumuşak kumaşla kaplı bir mücevher kutusunda saklayın. Yüzüğünüzü doğrudan güneş ışığında veya ısı kaynaklarının yakınında saklamaktan kaçının çünkü bu, taşın zamanla solmasına neden olabilir.

Yüzüğünüzü düzenli olarak takmıyorsanız, birkaç yılda bir profesyonel bir kuyumcuya kontrol ettirmeniz de iyi bir fikirdir. Ayarı ve taşı herhangi bir hasar veya aşınma ve yıpranma açısından inceleyebilir ve gerekli onarımları yapabilirler.