SEO Süreci Titizlikle Planlanmalı
Gündem 71 Editörü • 29 Aralık 2022 10:55
SEO Süreci Titizlikle Planlanmalı

SEO diğer bir deyişle arama motoru optimizasyonu web sitelerinin arama motoru algoritmaları olarak da adlandırılan kriterler ile en iyi uyumluluğu sağlayacak şekilde iyileştirilmesi amacıyla uygulanır. Web sitesi içeriklerinin arama motoru kriterlerine uyumluluğu arttıkça hedeflenen anahtar kelimelerde daha üst sıralarda listelenmesi mümkün olur. Bu da web sitesinin organik ziyaretçi trafiğinin artması anlamına gelir. Atalay Sıdar tarafından kurulan ve alanının uzman isimleriyle hizmet veren Simur Digital tarafından gerçekleştirilen kapsamlı SEO çalışmaları ile web sitelerinin tasarımsal, içeriksel, yazılımsal ve kullanıcı deneyimi odaklı iyileştirilmesi sağlanabilir. Bu sayede web sitesinin arama motoru botları tarafından en iyi şekilde taranması ve kullanıcı beklentilerini karşılayacak web siteleri olarak üst sıralarda listelenmesi hedeflenir.

SEO süreçlerinde uygulanacak olan stratejinin kurgulanmasından teknik eksikliklerin giderilmesine hatta içeriklerin optimize edilmesinden kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesin kadar uzanan son derece geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. SEO çalışmaları tüm arama motorlarına yönelik optimizasyon çalışmaları olsa da SEO denildiğinde akla ilk Google’ın gelmesinin nedeni dünya genelinde en çok kullanılan arama motorunun Google olmasıdır.

Google’ın bu kadar sık kullanılan bir arama motoru olmasının altında yatan temel neden Google’ın son derece güvenli olması ve algoritmasının bir türü çözülememiş olmasıdır. Kullanıcılar herhangi bir arama yaptıklarında genellikle Google arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında bulunan ilk 10 sonuç arasından istediklerine ulaşırlar. Google kullanıcıların aramalarıyla en alakalı sonuçları listelediği için kullanıcıların zaman kaybı yaşaması gibi bir durum söz konusu değildir.

On Page SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web siteleri için söylenebilecek en doğru söz markaların kullanıcı tarafından görünen yüzü olduğudur. Bu nedenle web sitelerinin nasıl göründüğü çok önemlidir. Web sitelerinin kullanıcı tarafından görünen yüzünde yapılan iyileştirmeler on page SEO olarak adlandırılmaktadır. 

İnternet kullanıcıları ziyaret ettikleri sayfa ne kadar hızlı açılır ve ne kadar yalın olursa web sitesinde o kadar çok vakit geçirir, daha fazla sayfayı gezerler. Web sitesinde geçirilen sürenin artması sayesinde çok daha iyi dönüşler almak mümkündür.

On page SEO çalışmaları kapsamında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kullanıcıların istedikleri içeriğe mümkün olan en hızlı şekilde ulaşabilmesidir. Aksi takdirde istediği içeriğe hızlı bir şekilde ulaşamayan ziyaretçi siteyi hızlıca terk eder. Ziyaretçilerin web sitesinde istediği içeriklere hızlıca ulaşması ve kullanıcı dostu bir site yapısından bahsedilmesi kullanıcıların web sitesini tavsiye etme olasılığını da artıran bir faktördür. Bu yüzden on page SEO çalışmaları gerçekleştirilerek web sitesinin kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması amaçlanır.

Google değerlendirmelerinde kullandığı yüzlerce farklı kriter ile tavsiye listeleri oluşturmasına karşın web sitesinin gerçek kullanıcılar tarafından tavsiye edilip edilmediği en önemli noktaların başında gelir. Gerçek kullanıcılar beğendikleri sayfaları ilk olarak kendi sosyal medya hesaplarında tavsiye etmeyi tercih ederler. Bu sayede ilgili içeriğin linkini paylaşarak ön plana çıkarırlar. 

Bununla birlikte sayfadaki herhangi bir içeriğin gerçek bir sosyal medya hesabında paylaşılıyor olması aynı zamanda hesabın takipçileri tarafından beğenilmesi, yorum yapılması ve paylaşım yapılması Google açısından son derece önemli kriterlerdendir. Fake hesaplardan gerçek olmayan paylaşımlar yapılması bu ilemin manipülasyonuna yönelik son derece yanlış bir hamle olarak değerlendirilmektedir.

Özellikle belirli bir topluluğun bulunduğu önde gelen forum sitelerinde çeşitli içeriklerin paylaşılması ve altlarında tartışma ortamlarının oluşması yani farklı ve gerçek kullanıcıların ilgili web sitesinden farkı cümlelerle bahsetmesi son derece faydalı bir durumdur. Alanının önde gelen ismi Simur Digital bu süreçleri etkin bir şekilde yönetmekte, iş ortakları için en etkili sonuçları sağlayacak planlamalar yapmayı başarmaktadır.

Kullanıcı dostu web sitelerinin yapılabilmesi için yalnızca on page SEO çalışmaları yeterli değildir. On page SEO uygulamaları ile ziyaretçilerin web sitelerinde tutulması ve web sitelerini tavsiye etmelerinin sağlanması mümkündür. Teknik SEO uygulamaları web sitesinin arama motoru botlarına en iyi şekilde anlatılması amacıyla yapılır.

SEO 101 Kitabından Nasıl Faydalanırsınız?

Simur Digital kurucusu Atalay Sıdar tarafından kaleme alınan SEO kitabı olan SEO 101 kitabı SEO kitabı seçenekleri arasında uygulamalı SEO çalışması imkanı vermesiyle ön plandadır. SEO kitabı bu alandaki faaliyetlerine yeni başlayan ve SEO stratejilerini en iyi şekilde öğrenmek isteyen kişiler için de SEO’yu bilen ve bildiklerini daha ileri noktalara taşımak isteyen kişiler için de hazine niteliğinde bir kaynaktır. Siz de “SEO’yu nasıl daha iyi anlayabilirim” ve “Kendi SEO projemi nasıl yönetebilirim” sorularının yanıtlarını arıyorsanız başvuru kaynağınız SEO 101 Kitabı olmalıdır.

SEO kitabı içinde bulunan konular şu şekilde sıralanabilir: Google algoritmaları, domain ve hosting seçimi, SEO uyumlu tema seçimi, WordPress ile SEO uyumlu web sitesi kurulması, anahtar kelime analizi, on page SEO, Yandex ve Google Webmaster Tools rehberleri, rakip site analizi, Google Analitik ve Yandex Metrica, off page SEO ve SEO Tools.