Serdrip
Gündem 71 Editörü • 30 Mart 2023 22:29
Serdrip

Damla sulama, tarım sektöründe su tasarrufu sağlayan ve verimliliği artıran modern bir sulama yöntemidir. Bu yöntem, suyun doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılmasını sağlayarak bitki gelişimini optimize eder. 

Sistem, toprakta su kaybını önleyerek, bitkilerin köklerine su ve besinlerin hedeflenen bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, sulama suyu miktarını azaltarak su kaynaklarının sürdürülebilirliğini artırır.

Nasıl Çalışır?

Damla sistemi, suyun damla damla, yavaşça ve düzenli bir şekilde toprağa verilmesi prensibi üzerine çalışır. Bu sistem, suyun kaybını en aza indirerek toprakta maksimum nem seviyesine ulaşmasını sağlar. Bu sayede, bitkilerin gelişimi için gerekli olan su miktarı minimum düzeyde kullanılır. Bu da su tasarrufu yaparak, su kaynaklarının korunmasını sağlar.

Verimlilik Artışına Katkıları

Damla sistemi, kullanılan su miktarını azaltarak, toprakta su birikintisi oluşumunu da önler. Bu sayede, topraktaki suyun doğru kullanımı sağlanarak, bitkilerin verimliliği artar. Bu sistem, suyun birkaç damla şeklinde kullanılmasına dayandığı için, bitki yapraklarına su teması da minimum seviyede olur. Bu sayede, bitkilerde hastalık ve zararlılarla mücadele de daha etkili olunabilir.

Damla Sulama İle Yağmur Sulama Arasındaki Farklar

Damla sistemi, suyun damla damla verilmesi prensibi üzerine çalışır. Su, bitkilerin kök bölgelerine doğrudan ve kontrollü bir şekilde verilir. 

Bu yöntem, suyun doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılmasını sağlayarak su tasarrufu yapar ve verimliliği artırır. Ayrıca, damla sulama sistemi, bitkilerin yapraklarının ıslanmaması nedeniyle hastalık ve zararlılarla mücadeleye de yardımcı olur. 

Diğer sistem olan yağmurlama

 ise, suyun bir yağmurlama efekti yaratarak, toprağa yayılması esasına dayanır. Bu yöntemde, su hava basıncı kullanılarak yüksek bir basınçla püskürtülür ve bitkilerin üzerine yağmur şeklinde yağdırılır. Bu nedenle, bitki yapraklarına da su temas eder ve bu da bitkilerde hastalık ve zararlıların oluşma riskini artırır.

Sistemlerde Polipropilen Vana Kullanımı

pp vana, polipropilen (PP) malzemeden imal edilmiş bir vana türüdür. Polipropilen, dayanıklı ve hafif bir termoplastik polimerdir ve birçok endüstriyel uygulama için ideal bir malzemedir. PP vanaların birçok avantajı vardır. 

PP malzeme, sıvıların korozif etkisine karşı dayanıklıdır, bu nedenle çoğu kimyasal işlemde kullanılabilir. Ayrıca, PVC vanalara göre daha dayanıklıdır ve sertifikalı kaynaklarla kaynatılarak birleştirilebilir.