Serebral Palsi Farkındalık Günü’nde Adnan Şener Özel Eğitim Uygulama Okulu Öğrencileri Unutulmadı
Gündem 71 Editörü • 6 Ekim 2023 23:47
Serebral Palsi Farkındalık Günü’nde Adnan Şener Özel Eğitim Uygulama Okulu Öğrencileri Unutulmadı

Serebral Palsi Farkındalık Günü’nde otizmli öğrencilerin eğitim gördüğü Adnan Şener Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri için etkinlik düzenlenerek öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Serebral Palsi, diğer adıyla Beyin Felci; kas aktivitesi ve vücut duruşu ile ilgili bir grup problemi tanımlayan rahatsızlıktır.

Çoğunlukla çocuk doğmadan önce beyin gelişiminde ortaya çıkan bir anormallik veya bozulmadan dolayı meydana gelen hasardan kaynaklanır. Birçok vakada bu hasarın tam nedeni bilinmemektedir. Kas iskelet sistemi hastalığı olan Serebral Palsi, dünya genelinde yaklaşık 17 milyon bireyde görüldüğü bilinmekte, Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 6 binden fazla bebeğe Serebral Palsi tanısı konulmaktadır.

Serebral Palsi belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Ayrıca kişiden kişiye değişiklik gösterir. Serebral Palsi’li bazı insanlar yürümek ve oturmakta zorluk çekerken, diğerleri nesneleri kavrama ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Belirtiler zamanla daha şiddetli hale gelebilir veya hafifleyebilir. Ayrıca, beynin etkilenen kısmına bağlı olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilir.

Dünyada 6 Ekim tarihi farkındalık oluşturmak amacıyla “Serebral Palsi Farkındalık Günü” olarak belirlenmiştir. Her yıl 6 Ekim Günü’nde Serebral Palsi’li çocuklara dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmakta ve yeşil renk ile özdeşleştirilmektedir.

Bu kapsamda Adnan Şener Özel Eğitim uygulama okulunda serebral palsi farkındalık günü etkinliği düzenlendi.

Bu yıl ki etkinliğe Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Halil Bakır, Kırıkkale Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Dursun Göğer, Kırıkkale Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Dilek Ener, Sağlıklı Hayat Merkezinden Doktor Aydanur Yılmaz, Ebe Kibar Tuncel, Hemşire Türkan Akcı, Ebe Derya Ayaş, Sağlık memuru Mehmet Selci katıldılar ve öğrencilere hediyeler verdiler.

Okul müdürü Ünal Dündar okulda otizmli ve ortopedik engelli 90 tane öğrencileri olduğunu belirterek okul içindeki otizmli çocuklara yönelik Duyu bütünleme jimnastik Dil ve konuşma terapi top havuzu oyun terapi odası uygulama odaları spor odası müzik resim atölyelerini gezerek özel çocukların eğitimi hakkında bilgiler verdi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!