SMA Hastası Yiğit Hamza İçin Kırıkkale’de Yardım Kampanyası Başladı
Gündem 71 Editörü • 7 Ağustos 2022 14:09
SMA Hastası Yiğit Hamza İçin Kırıkkale’de Yardım Kampanyası Başladı
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de yaşayan SMA TİP-1 hastası 18 aylık Yiğit Hamza, için yardım kampanyası başladı.

İnşaat işçisi Yunus Demir ve ev hanımı Pınar Demir’in ikinci çocukları olarak dünyaya gelen Yiğit Hamza Demir, SMA olarak bilinen Spinal Musküler Atrofi hastalığı ile mücadele ediyor. Şuan 18 aylık olan ve henüz 15 günlükken SMA hastalığı teşhisi konulan Yiğit Hamza, 30 milyon lirayı aşan tedavi masrafları nedeniyle acılar ve ağrılar içerisinde yaşam mücadelesi veriyor.

YARDIM KAMPANYASI BAŞLADI

18 aydır ölümcül kas hastalığı ile mücadele eden Yiğit Hamza’nın yardım kampanyası başladı. Ayrıca Podium Avm’de yardım kampanyası için stant açıldı. Biran önce sağlığına kavuşup, tedavisi başlaması için herkesi desteğe davet ediyoruz.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

SMA olarak bilinen Spinal Muskuler Atrofi hastalığı, 6 aylık ve da küçük bebeklerde görülen kas kaybı ve zayıflığa neden olan, oldukça nadir görülen ölümcül bir hastalıktır. Hasta bireylerde bacaklarda ve özelikle kollarda ileri derece güçsüzlük hissedilir. SMA hastalığında, mutasyone uğramış normal dışı bazı genler, sağlıklı kas oluşumu için gerekli olan proteinlerin üretimine etki eder. Bu nedenle bireyler, sağlıklı kas oluşumundan mahrumdurlar. Ayrıca SMA hastalarında omurilikte motor nöronlar olarak adlandırılan sinir hücrelerinde kayıplar yaşanır. Bu kayıplar sonrası vücudun merkezine yakın olan kaslar başta olmak üzere tüm kaslarda güç kayıpları gözlemlenir.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!