Smear Testi Neden Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 13 Mayıs 2022 12:12
Smear Testi Neden Yapılır?

Smear testi kadınlar için yüksek öneme sahip tıbbi bir uygulamadır. Son yıllarda ilgili kurumlar tarafından yapılan bilinçlendirme çalışmaları nedeniyle de Smear testi neden yapılır? sorusu sıkça akla gelmektedir.  En önemli nedeni rahimde oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilmektir. Özellikle rahim kanserinin erken teşhis edilebilmesi,  tedavinin başarıya ulaşma oranını oldukça arttırmaktadır. Bunun en kolay ve etkili yolu ise düzenli olarak test olmaktır. İlk cinsel ilişkiye girildikten 3 yıl sonra smear testine girilmelidir. Sonrasında 30 yaşını doldurmamış kadınlarda senede bir kez yaptırmak yeterli olacaktır. 30 yaşından büyük kadınlarda ise son 3 testin durumu önemli olmaktadır. Eğer hepsi negatif olarak sonuçlandıysa ortalama 3 senede bir muayeneye girmekte fayda bulunmaktadır. Düzenli olarak yapılması kadın sağlığı için önem arz eden durumlardan biridir.

Rahim ağzı kanseri birçok kadının korkulu rüyası haline gelmektedir. Genelde bazı belirtilerle kendisi göstermektedir. Bunlar; cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar, vajinal kanamalar ve genel vücut ağrısı şeklinde kendini göstermektedir. İşte Smear testi neden yaptırılır? sorusuna verilecek yanıt burada devreye girmektedir. Periyotlara uygun zamanlarda yaptırmanız halinde içiniz rahat bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Günlük çalışmanızı, rutinlerinizi etkilememektedir. Üstelik son derece kısa süren bir işlemdir. Ağrısız olması da avantajlarından bir tanesidir. Vajinaya özel bir muayene aleti yerleştirilir. Sonra yine özel bir fırça yardımıyla sürüntü örneği alınır. Bu işlemler tahmini 15 dakika içerisinde bitmiş olacaktır. Daha sonra testin incelenmesi ve sonuçlandırılması için ilgili birime yönlendirilmektedir. 

Sonuç olarak vajinal sağlığın korunması amacıyla smear testi kadınlar için üst düzeyde öneme sahip olmaktadır. Belirtilen koşulları taşıyorsanız hiç geciktirmeden gerekli kurumlara başvurulması tavsiye edilmektedir. Hizmet verilen klinik ile temasa geçebilirsiniz. Alanında profesyonel ve deneyimli olan Mersin smear testi için araştırma yapanlar web sayfasından da iletişim sağlayabilmektedir. Sizlerden alınacak örnekler gereken tüm teknolojiye sahip laboratuvarlarda incelenmektedir. Böylece sonuçlarda çıkan değerler titizlikle ele alınacak ve Smear testi sonuçlarınız en anlaşılır biçimde sizlere aktarılacaktır. Detaylar ve bilgi almak adına https://ozgukeskinyilmaz.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.