Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?
Gündem 71 Editörü • 15 Ekim 2022 01:36
Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya; hayatımızın olmazsa olmaz detaylarından birisidir. İnsanlar; sosyal medya sayesinde farklı insanların hayatları hakkında bilgi alabilirler. Buna ek olarak, kendi yaşamlarına dair detayları da başkalarıyla paylaşabilirler. Sosyal medya; 2000’li yıllara kıyasla çok daha fazla şey vaat eder. Dijital reklam ve pazarlama seçenekleri ile önemi her geçen gün artan sosyal medya; bilhassa işletmelerin faydalanması adına önemli bir seçenektir.

Sosyal medya reklamcılığı; herhangi bir firmanın ürün veya hizmetlerini internet ortamında başkalarına tanıtması olarak da ifade edilebilir. İşletmeler; bu sayede ürün ve hizmet satışlarını arttırırlar. Ciddi kazançlar elde ederler. Ancak, sosyal medya yönetimi zannedildiği kadar kolay değildir. İşini olabilecek en iyi şekilde yapan bir sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır.

Sosyal Medya Ajansı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Sosyal medyanın popüler hale gelmesiyle beraber ortaya çok sayıda sosyal medya ajansı çıkmıştır. Ancak, söz konusu ajansların her birisinin hizmet kalitesi benzer değildir. Bu noktada, sosyal medya ajansı seçimi esnasında aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

  • Sosyal medya ajansı seçiminden evvel markanın hedefleri belirlenmelidir. Her marka; sosyal medya platformlarında farklı hedeflere ulaşmak ister. Markanın hedef kitlesi, sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı, sosyal medya platformlarındaki iletişimin kimler tarafından yürütüldüğü gibi detaylar üzerine odaklanılmalıdır. Bunun yanı sıra, markanın reklam bütçesinin ne olduğu, sosyal medya paylaşımlarının almış olduğu etkileşim oranı, rakipleri ile olan ilişkisi ve dijital pazarlama yapma amacı da önemli detaylar arasında bulunur.
  • Sosyal medya ajansı seçimi zannedildiği kadar basit değildir. Takdir edersiniz ki, her markanın reklam ve pazarlama ihtiyaçları farklıdır. Örneğin, bazı markaların internet sitelerini daha iyi hale getirmeleri gerekir. Bunun yanı sıra, bazılarının da sosyal medya ya da e-posta pazarlaması yapmaları şarttır. Bu noktada, markaların stratejileri de öncelikli hedeflerine göre farklılık gösterir. Markalar; sosyal medya ajansı seçerken söz konusu ajansların faaliyet gösterdikleri alanlara odaklanmalıdırlar. Bilhassa içerik üretimi, influencer marketing, affiliate marketing ve reklam verme gibi detaylara kafa yorulmalıdır. Bir başka deyişle, ajansın bu hizmetlerden hangisini ya da hangilerini verdiğine bakılmalıdır.
  • Sosyal medya ajansı; tahmin edebileceğiniz üzere bazı markalar ile çalışır. Proje bazlı çalışmalar yapan markalara ek olarak herhangi bir markanın tüm sosyal medya işlerini yürüten markalara da rastlanır. Bu noktada, çalışılmak istenen ajansların geçmişte hangi projelerde yer aldığına bakılmalıdır. Hangi projeleri başarıyla tamamladığı hakkında bilgi alınmalıdır. Ayrıca, danışmanlık yaptığı markaların listesine de ulaşılmalıdır. Referanslarından bahsetmeyen bir ajans kesinlikle tercih edilmelidir.
  • Bünyesinde farklı alanlarda uzmanlaşmış kişiler barındıran bir ekibe sahip olan ajanstan hizmet alınması tavsiye edilir. Strateji geliştirme, sosyal medya pazarlaması ya da farklı bir alanda uzmanlaşan kişilere yer veren bir ajansın en doğru tercih olacağını ifade etmek gerekir.