Sterilizatörün Çalışma Prensibi Nedir? 
Gündem 71 Editörü • 29 Eylül 2022 21:05
Sterilizatörün Çalışma Prensibi Nedir? 

Sterilizatör, çeşitli ürünleri mikroplardan arındırmak için kullanılan cihazdır. Genellikle sağlık kuruluşlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Daha profesyonel bir şekilde temizlik sağlayan bu cihazlar oldukça kullanışlıdır. Bazı ürünlerin mikroplardan arınabilmesi için gerekli sterilizasyonun iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kullananlar arasında çeşitli hastalıkların yaygınlaşmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kullanılan sterilizatör, buharlı çalışma prensibine sahiptir. Yani yüksek buhar gücü ile steril olması istenilen malzemeleri temizlemekte ve bakterilerden arındırmaktadır.

Kuru hava sterilizatörü, cam ve plastik ürünleri bakterilerden arındırmak için kullanılan bir alettir. Dayanıksız malzemeden üretilmiş ürünler bu cihazda kullanima uygun değildir. Bu makine buhar gücü kullanarak ürünleri mikroplardan arındırmaktadır. Yüksek ısıya sahip buhar, steril edilecek malzemeler üzerinde yer alan mikroorganizmaları kısa sürede öldürmeye yarar.  Hastanelerde, laboratuvarlarda bu ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. 

Sterilizatör, yapacağı işleme arındırılacak ürünün makine içine yerleştirildikten sonra başlamaktadır. Öncelikle makine içine giren hava boşaltılacak, ardından buhar enjeksiyonu yardımı ile ürünlerin üzerine buhar aktarımı yapılacaktır. 1 kg buharın hacmi 585 litredir. Bu yüzden bu şekilde temizleme yapılması çok daha etkili olacaktır.

Sterilizatörün Avantajları Nelerdir?

Kuru hava sterilizatörü olarak da bilinen buharlı temizlik cihazı, mikroorganizmaların üremesine engel olmaktadır.  Bu ürünler sıcak hava fırını olarak da bilinir. bu cihazların çeşitli eşyaları sterilizasyonunu yaparken birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birisi, suya ihtiyaç duyulmamasıdır. Yüksek ısı değerine sahip olduğu için ürünleri daha kolay bir şekilde mikroplardan arındırmaktadır. Tek seferde birçok ürünün steril hale getirilmesi de avantajları içerisinde yer almaktadır. Bu makineler çevreye ve kullanan kişiye kesinlikle zarar vermez.  Arındırma işlemi sonrasında herhangi bir atık oluşturmaz. Aynı zamanda birçok tıbbı malzeme ile uyumlu olduğu için geniş kullanım alanına sahip bir üründür.

Sterilizatör Nerelerde Kullanılır?

İnsanların ortak kullanımı olan bazı gereçlerin, her kullanım sonrasında sterilize edilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden üretilen sterilizasyon makinesi sıcağa dayanıklı malzemeleri mikroplardan, bakterilerden arındırma işleminde oldukça başarılıdır. Özellikle hastanelerde, muayenelerde, laboratuvarlarda, diş polikliniklerinde kullanılan bir araçtır. Buralarda insanların ortak kullanımı olan çeşitli aletler yer almaktadır. 

Sağlık ve hijyen açısından bu aletlerin düzenli ve sık sık temizlenmeye ihtiyacı vardır. Kuru hava sterilizatörü bu işlemi gerçekleştirmek için yüksek dozda buharı kullanarak arındırma işlemi yapmaktadır. Sıcak buhar kısa sürede ürünlerin üzerinde yer olan bakterileri temizleyecek ve kullanıma hazır hale getirecektir. Bu yüzden hastanelerde temizlik açısından son derece gerekli olan bir alettir. Aynı zamanda insan sağlığı için hijyenin sağlanması oldukça önemlidir. aksi takdirde kullanılan gereçler, bakterilerin üremesine, kişiden kişiye geçmesine ve salgın hastalıkların artmasına neden olacaktır.