Subasman Profili
Gündem 71 Editörü • 15 Temmuz 2021 14:37
Subasman Profili

Mimari lügatte yapı eteği olarak geçen subasman profili dilimize Fransızcadan geçen bir kelimedir. Bu kelime yıllar içinde söylene söylene su basmaz şeklinde telaffuz edilmeye başlanmıştır. Bu şekilde telaffuz edildiği içinde su basmasına karşı bir önlem olarak bilinmektedir. Ama işin aslı bu kelimenin orijinali “sousbasement” şeklindedir. Bu tarz ürünlerin son zamanlarda yoğun bir şekilde talep gördükleri de bilinmektedir.

Alt zemin olarak çevirebileceğimiz bu kelime zemin kotunun altında olan fakat binanın toprağın içine gömülü olmayan bölümü ifade etmektedir. Bu bölüm profillerden yapılabileceği gibi döşeme şeklinde de olabilmektedir. Bu bölüm her bina için zorunlu değildir. Fakat arazi şartları kötü binalarda gerekliliktir. Son zamanlarda inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin çok daha kaliteli bir şekilde üretildikleri de bilinmektedir.

Subasman Profil Modelleri

Binanın doğal şartlardan etkilenmemesi için yapılan subasman profilleri alüminyum gibi pek çok farklı materyalden yapılabilmektedir. Uygulanan profillerin standart bir boyu yoktur. Yüksek ya da alçak profiller bulunmaktadır. Uygulanacak olan profil tamamen binanın teknik ayrıntıları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Yapılacak olan subasman yüksekliğinin ne kadar olacağı imar yönetmeliklerinde belirtilmektedir. Genelde bu profille beraber yapının yüksekliği binanın yapıldığı noktada ki kaldırım referans alınarak yükseltilir. İp iskeleler ve mira isimli arazinin düşeyini gösterir bir dürbün yardımıyla subasman kotu çizilir ve profillerin uygulanması yapılır. Böylece binanın temeli nem ve sudan korunmuş olur.

Subasman Profil Fiyatları

Binaların kullanım ömrünü oldukça uzatan ve zeminde oluşacak kötü koşullardan binanızın en az oranla etkilenmesini sağlayacak olan subasman profil binanıza yaptığı katkıların yanında oldukça uygun fiyatlara ulaşılabilir bir materyaldir. Her binanın profil ihtiyacı ve miktarı farklı olduğu için belirli bir fiyat vermek zordur. Alacağınız profilin ne kadar ücrete mal olacağını bilmek için bizzat firmalarla iletişime geçmeniz şarttır.

Montaj noktasında ustaları hiç uğraştırmadan kolayca bir araya getirilmesi için milimetrik olarak hesaplanarak kesilmiş parçalar, hafifte olduğu için nakliye konusunda da siz sıkıntı yaratmayacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında https://www.vesnametal.com.tr/urunlerimiz/subasman-profilleri/ internet sayfasını ziyaret edecek olursanız tam da aradığınız özelliklere sahip olan ürünlere sahip olursunuz!