Subasman Profili
Gündem 71 Editörü • 3 Şubat 2021 13:28
Subasman Profili

Binaların sıfır kotu olarak adlandırılan yüzeyde kalan kısımları subasman profili üzerine oturtulur. Binaların bodrum katının yüzeyde kalan kısımları vardır. Bu kısımlara giriş katı denir. Bazen zemin kotu veya sıfır kotu olarak da isimlendirilir. İşte bu kısmın üzerine oturtulacağı özel bir ürüne ihtiyaç duyulur. Ürünler alüminyum gibi paslanmayan bir materyalden yapılır. 

Subasman profili, binanın inşa sürecini kolaylaştırmaktadır. Yapının alt kenarlarını korumak amacıyla üretilerek uygulanır. Yapının alt kenarlarına veya yan bitiş noktalarına uygulandığından farklı boyutlarda seçenekleri bulunmaktadır. Özenle hazırlanmış olan ürünler yapının daha sağlam inşa edilmesine yardımcı olmaktadır. 

Subasman Profili Uygulaması

Yapının mimarisi, teknik tasarımı gibi birçok detay ve unsur dikkate alınarak subasman profili uygulanmalıdır. Profil kullanıldığında yapının yüksekliği artırılmaktadır. Yoldaki kaldırımın yüksekliği kadar yapının kaldırılmasına yardımcı olan profiller, inşaatın durumuna göre daha yüksek veya alçak olarak da seçilebilir. Binanın yüksekliği kot ile ifade edilir. Binaların üst katlarında kot yükselir. Bodrum katlarında kot azdır. 

Sıfır kotu, normal seviyeden daha yükseğe yapılmaktadır. Yükseğe yapılmasının birçok nedeni ve faydası vardır. Yükseğe çıkarılan sıfır kotu çevrenin olumsuz etkilerinden daha fazla korunur. Her yapının subasman profili uygulanmasına ihtiyaç duyulmayabilir. İhtiyaç olduğunu gösteren unsurlar vardır. Örneğin su basma, nem ve rutubet gibi durumların yüksek olması ihtiyaç olduğunun göstergesidir. 

Subasman Profil Modelleri Fiyatları

İnşaata yön verecek önemli bir unsur olan subasman profili yapının nem, rutubet ve su basması gibi olumsuz şartlardan izole edilmesine yardımcı olmaktadır. Profilin tek amacı su basmasını engellemek değildir. Ancak ürünlerle bina dış etkenlerden çok yüksek oranda korunur. Ürünlerin fiyatları ekonomik aralıktadır. Kullanım sürecinde yüksek performans sergileyen ürünler kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Çok fazla miktarda ihtiyaç varsa ürün toplu olarak sipariş verildiğinde çok daha uygun fiyata gelecektir. 

Binaların yapımı sırasında özellikle yalıtım konusunda çok dikkatli davranılmaktadır. Uygulanan yalıtımın en iyi verimi sağlaması için bazı yöntemler ve ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler arasında subasman  profil bulunmaktadır. Bu ürün hakkında bilgi sahibi olabilmek için https://www.vesnametal.com.tr/urunlerimiz/subasman-profilleri/ sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.