Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor
Gündem 71 Editörü • 17 Ocak 2020 10:53
Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Keskin’de Bizans döneminden günümüze kadar gelen Sulu Mağara ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’in girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan 400 bin TL değerinde restorasyonu ile 2019 yılında turizme kazandırıldı.

Kırıkkale İl Kültür Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre Geçmişi Bizans dönemine kadar giden Sulu Mağara, Erken Hristiyanlık döneminde yerleşim alanı ve sığınak olarak, Osmanlı döneminde ise kurşun madeni olarak kullanıldı. Toplam uzunluğu 285 metre olan Sulu Mağara’da üç kattan oluşan yapay galerilerde kurşun işletmesi yapılarak, Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hıristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür. Hidrolojik olarak vadoz zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 m’yi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir.

sulu-magara-kirikkale-keskin-6 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor sulu-magara-kirikkale-keskin-5 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor sulu-magara-kirikkale-keskin-4 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor sulu-magara-kirikkale-keskin-2-1 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor sulu-magara-kirikkale-keskin-3 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor sulu-magara-kirikkale-keskin-2 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyorreceived_150855232999448 Sulu Mağara Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!