Tasarruf Nasıl Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 27 Temmuz 2020 23:55
Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf yapmak isteyenlerin öncelikle bir bütçe oluşturmaları gerekmektedir. Aylık gelirlerini ve her ay bu gelirlerini nerelere harcadıklarını listelemelidirler. Aylık gelirlerini ve giderlerini bilmeleri, tasarruf etmeleri gereken tutarı tespit etmelerinde yardımcı olmaktadır. Bütçelerindeki gereksiz harcamaları azaltarak tasarruf tutarlarını daha fazla arttırabilmektedirler. Tasarruf yapmaları; isteklerini sıkılmadan gerçekleştirebilmelerini ve acil ihtiyaçları ortaya çıktığında kendilerini kısıtlamalarına gerek kalmamasını sağlamaktadır. Aylık gelirinin %3’ünü tasarruf için ayırabilenlerin bu oranı %15’e çıkartıp çıkartamayacağını değerlendirmesi gerekmektedir. Makul ölçüde harcamalarını azaltmaya odaklanmalıdır. Ev içerisindeki yaşamda da tasarruf taktiklerini uygulaması durumunda, zaman içerisinde daha fazla tasarruf ettiğini fark etmektedir.

Acil Durumlar İçin Nasıl Tasarruf Planı Oluşturulur?

Acil durumlar için tasarruf planı oluşturacak olanların ihtiyaç duyacakları birikim; ortalama 3-6 ay arası geçim masrafları kadardır. Geliri değişken olanların ise; acil ihtiyaçları için 9-12 aylık geçim masraflarını biriktirmeleri gerekmektedir. Arabanın bozulması, evi su basması, hastalık, işten kovulmak gibi öngörülemeyen acil durumlar için bu tasarrufun yapılması gerekmektedir. Acil durum bütçesine sahip olanlar; kısa vadeli hedeflerini gerçekleştirmek amacı ile daha rahat tasarruf yapabilmektedirler. Bu sayede birikimleri daha yüksek tutarda olabilmektedir.

Uzun Vadeli Tasarruf Planı Nedir?

Uzun vadeli tasarruf planı; kişinin emekli olduktan sonra da rahat yaşayabilmesi için gerekli olan tutarın biriktirilmesidir. Uzun vadede kişinin konut, sağlık, ulaşım, yiyecek, giyim, kamu hizmeti, sosyal aktivite gibi pek çok ihtiyacını karşılayabilmesi için her ay gelirinin %15-20 gibi bir oranını kenara ayırması gerekmektedir. Bu sayede emeklilik döneminde aylık gelirinde düşüşler yaşansa da; harcamalarını azaltmak zorunda kalmamaktadır. Uzun vadeli tasarruf planları; kişilerin hayatlarını daha rahat yaşamaları ve hayallerini sıkıntıya düşmeden gerçekleştirebilmeleri için yardımcı olan planlardır.

Kısa Vadeli Tasarruf Planı Nasıl Yapılır?

Kısa vadeli tasarruf planı; yakın tarihteki isteklerin ve hayallerin gerçekleştirilebilmesi için biriktirilen tutar olmaktadır. Eski bilgisayarı yenilemek, yazın güzel bir otelde tatil yapmak, uzun zamandır istenen oyun konsolunu almak gibi masraflar; kısa vadeli tasarruf planı sayesinde bütçeyi sarsmadan gerçekleştirilebilmektedir. Küçük tasarruflar ile birikim yapanlar, hesapta olmayan isteklerini gerçekleştirirken zorluk yaşamamaktadırlar.

https://www.tasarrufvakti.com/

https://www.tasarrufvakti.com/tasarruf-nedir-tasarruf-nasil-yapilir/

https://www.tasarrufvakti.com/tasarruf-yaparak-neler-yapabiliriz/