Telefon Ekranı Neden Kararır? Ekran Kararması Nasıl Çözülür?
Gündem 71 Editörü • 1 Mayıs 2022 14:00
Telefon Ekranı Neden Kararır? Ekran Kararması Nasıl Çözülür?
Kırıkkale Haber

Çağımızda milyonlarca insan tarafından kullanılan cep telefonları, kullanıma bağlı olarak zamanla çeşitli sorunlar çıkarır. Ekran kararma sorunu, bu sorunlardan birisidir. Ekranın kararmasının birçok sebebi olabilir. Telefon şarjının  %100 dolu olduğunda ve ekranın açılmadığı durumlarda ilk akla gelen ekran arızası sorunudur. Telefonun kapanıp açıldığında veyahut yeniden başlatıldığında hala aynı sorun devam ediyorsa, yüksek ihtimalle telefon arızalanmış olabilir. Bu gibi durumlarda telefona gelen aramalar, bildirim sesleri duyulur ama ekranda herhangi bir görüntü olmaz, ekran siyahtır. 

Ekran Kararması Neden Olur?

Android telefonlarda çok sık rastlanan arızalardan birisi de ekran kararma problemidir. Bu problemin yazılım kaynaklı mı yoksa donanım kaynaklı mı olduğunu anlamak için iyi bir kullanıcı olmak gerekir. Ne yazık ki çoğu insan bu konularda bilgi sahibi değil. Cep telefonlarında yaşanan ekran kararması şikâyeti çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkar. Bu sebepler:

  • Belleğin aşırı derecede kullanılması yani belleğin kapasitesinin dolması
  • Sistemin köklendirilmesi (işletim sistemine bütün izinlerin verilmesi)
  • Cihazda varsa özel efektlerin kapatılması
  • Ön yükleme başlangıç ekranlarının silinmesi
  • Sistem programının kaldırılması

Genel olarak cep telefonu kullanıcılarının ileri düzeyde meydana gelen yazılım hatalarını anlaması mümkün değildir. Ayrıca bu hataların giderilmesi oldukça zordur.  Bu sebeple cep telefonu alındığı zaman, sistemi üzerinde yüklü olan uygulamaların silinmemesi son derece önemlidir. Gereksiz gibi görünen ama telefonun yazılımı ve donanımını etkileyen bu uygulamalar telefon sağlığı açısından gereklidir. Yazılım ve donanım uyumsuzlukları oluştuğu takdirde telefonda meydana gelen ekran kararması sorunu, virüs enfeksiyonu olarak da adlandırılır. Bu yüzden apple store ve play store üzerinden indirilen uygulamalarda değil, çeşitli oyun siteleri gibi yerlerden indirilen uygulamalar cihaza virüs bulaştırabilir. Bu da cihazda arızaya sebep olur.  Telefonda meydana gelen ekran arızasının kaynağını anlamak için ilk olarak, sinyal ışığını kontrol etmek gerekir. Cihaza güç geliyor fakat ekrana yansımıyor ise sinyal ışığı yanar. Bu da arızanın yazılımsal kaynaklı olduğunu gösterir. 

Ekran Kararması Nasıl Çözülür?

Cep telefonlarında meydana gelen ekran kararma probleminin çözümü için ilk olarak arızanın doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yazılımsal bir sorun tespit edilirse ilk iş telefonun kapatılmasıdır. Daha sonra cep telefonunun yeniden yazılım yüklenmesi gerekir. Format atma denilen bu işlem ile sorun giderilir.  Sorun dokunmatik panelden kaynaklı ise çözümü daha teknik bir iştir. İphone yedek parça malzemeleri alanında uzman olan teknisyenlerin %100 orijinal parça kullanarak cihaz ekranını dokunmatik panel ile birlikte değiştirmesi gerekir. Telefon ekranlarının son derece hassas olduğu unutulmamalıdır. Telefonların düşmesi, darbe alması gibi durumlarda da ekran kararma sorunu oluşabilir. Çünkü ekran kırıldığı zaman da içten kararma meydana gelir. Bu sorunun giderilmesi de ekranın tamamen değişmesi ile sağlanır.