Tesbih
Gündem 71 Editörü • 9 Nisan 2022 16:49
Tesbih
Kırıkkale Haber

Hem zikir aracı hem de aksesuar olarak kullanılan tesbih günümüzde oldukça popülerdir. Erkekler, kombinlerini tamamlamak için kullanırlar. Bazıları ise ellerinde uğraşmaktan ve çevirmekten hoşlanır. Bu nedenle tesbihsiz dışarıya çıkmazlar. Elbette plastik ve boncuk tesbihten bahsetmiyoruz. Tesbih sevenler doğal taş ve doğal ahşaplardan üretilen tesbihler kullanırlar. Bir de özel tesbih koleksiyonu yapan insanlar vardır. Bu kişiler, çok değerli, el emeği oymalı ve işlemeli tesbihleri tercih ederler. 

Hediyelik Tesbihler

Erkeklere hediye seçmek zor bir iştir. Çünkü kadınlara alınabilecek hediyeler kadar çok seçenek yoktur. Fakat sayılı erkek hediye seçenekleri arasında en güzeli, tesbih almaktır. Tesbih, kalite ve modeline göre çok değerli bir hediye olabilir. Özellikle doğal taş tesbihler hem şifalı hem de özeldirler. Mesel bal rengi bir kehribar tesbih alınabilir. Ya da kendine özgü renk ve deseniyle kaplan gözü tesbih. Bunun gibi bir çok çeşit bulunmaktadır. Ayrıca el işlemeli, gümüş veya kazaz püsküllü harika tesbihler de tercih edilebilir. 

Oltu Taşı Tesbih

Hediyelik tesbihler arasında belki de en değerlilerinden biri Oltu taşı tesbihtir. Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılan değerli bir madendir. Şekil verme ve işlenebilirliği sayesinde sanat eseri değerinde tesbihler yapılmıştır. Bu tesbihlerin hemen hemen her aşaması el emeği ile yapılır. El ile işleme yapılarak satışa sunulur. Genellikle 925 gr. gümüş tel kullanılarak motif işlemesi yapılır. Bazen altın veya başka teller de kullanılabilir. 

Aynı zamanda gümüşle birlikte tesbih tanelerine firuze ve mercan taşı da işlenir. Gümüş işlemeli ve gümüş püsküllü Oltu Taşı tesbih iyi bir hediye seçeneği olmakla beraber, koleksiyonerlerin de bir numaralı tercihlerindendir.  Siz de https://www.teksanexpress.com/kategori/tesbih internet sayfasını ziyaret ettiğinizde tam da aradığınız ürünleri bulabilirsiniz!