Tip3 Kolajen Ne İşe Yarar?
Gündem 71 Editörü • 20 Aralık 2022 00:26
Tip3 Kolajen Ne İşe Yarar?
Kırıkkale Haber

Vücut tarafından üretilen kolajen farklı türleri ile bilinir. Vücuttaki kolajenin yüzde 90’lık kısmını Tip1 kolajen oluşturur. Piyasadaki birçok kolajen takviyesinin içerisinde genellikle Tip1 kolajen vardır. Tip1 kolajen; bilhassa cilt sağlığı adına öneme sahiptir. Bunun yanı sıra, Tip2 ve Tip3 kolajen bulunduran takviyelere de sıklıkla rastlanır. Birçok kişi; Tip3 kolajenin ne olduğunu merak eder. Bu noktada, Tip3 kolajenin Tip1 kolajen ile çok sayıda benzer özelliğe sahip olduğunun altını çizebiliriz. 

Tip3 Kolajen Hangi Özellikleri ile Bilinir? 

Tip3 kolajen; deride yer alır. Buna ek olarak, büyük kan damarlarının oluşumunda etkilidir. Rahim ve bağırsak gibi organların içlerinin boş olmasında da etkili olur. Bunun yanı sıra, Tip3 kolajenin sahip olduğu diğer özellikler şu şekilde özetlenebilir:

  • Her şeyden önce, yetişkin insanların eklemlerindeki kıkırdak doku içerisinde yoğun miktarda bulunmasıyla dikkat çeker. İnsanlar; belirli bir yaştan sonra kolajen eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Bu noktada, bilhassa Tip3 kolajen eksikliği halinde kıkırdak dokunun hasar gördüğünü de söylemek gerekir. İnsanlar; eklem sorunları, ağrılar ve sertleşme gibi can sıkıcı rahatsızlıklar ile karşı karşıya gelirler. Bu noktada, söz konusu durumlardan ivedilikle kurtulmak adına Tip3 kolajen takviyesi alınmalıdır. Çünkü, Tip3 kolajen; eklemlerin sorunsuz bir şekilde hareket edebilmesini sağlar. 
  • Tip3 kolajen; etkilerini vücudun farklı kısımlarında gösterir. Eklem sağlığı üzerindeki etkisinin yanı sıra kanın pıhtılaşmasında da aktif rol oynadığı bilinir. Tip3 kolajen ile kandaki pıhtılaşmayı mümkün kılan trombosit hücreleri arasında ilişki mevcuttur. Tip3 kolajen; kısa sürede iyileşmeyi mümkün kılar. İyileştirici etkisinden dolayı Tip3 kolajen kullanan insanların sayısı bir hayli fazladır. 
  • Tip3 kolajen; yukarıdaki maddelerde anlatılan işlevinin yanı sıra sinir sistemi üzerinde de birtakım etkilere sahiptir. Bilhassa hem sinir sisteminde hem de göz kanallarında hücre canlılığını koruması söz konusudur. Ayrıca, kan hücrelerinin bu kısımlara iletilmesi ile de ilgilenir. 
  • Tip3 kolajen hakkında söylenebilecek çok fazla şey var! Bilhassa yapılan araştırmalar; söz konusu proteinin beyin oluşumunda etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Embriyo aşamasındaki canlıya ait sinir sistemi ve damarların oluşmasında etkili olduğu bilinir. 

Tip3 Kolajen Eksikliği Halinde Neler Meydana Gelir?

Tip3 kolajen eksikliği halinde ortaya çok ciddi olumsuz etkilere sahip bir hastalık çıkabilir. Söz konusu hastalığa tıpta Ehlers Danlos Syndrom adı verilir. Bu hastalık; her ne kadar nadiren görülse de insanın hayatını kökünden etkileyebilir. 

Ehlers Danlos Syndrom; kolajen sentezinin bozulması halinde ortaya çıkar. Bu sorun; aynı zamanda bağ dokusunun bozulmasına da neden olur. Bir insanın bağ dokusundaki sorunlar; cilt, eklem, kemik, kan damarları ve daha birçok organ ve dokuda hayati tehlikeye sebep olabilecek türden sonuçları ortaya çıkarır. Bilhassa kan damarlarının yırtılması gibi hiç istenmeyecek sorunlar meydana gelebilir.