Topraksız Tarım Avantajları
Gündem 71 Editörü • 29 Aralık 2021 23:06
Topraksız Tarım Avantajları

Tarımın yapılabilmesi için toprağa bağımlı olunduğu düşünür. Hâlbuki yapılan yenilikler sayesinde bu bağımlılık ortadan kaldırılmıştır. Topraksız tarım metodu ile yetiştirilen ürünün alması gereken her türlü besin başka yollar ile sağlanır. Çünkü toprağa bağımlı olmak beraberinde çeşitli sorunları getirir. Toprakta meydana gelen yabani otlar, böcekler gibi sorunlar sağlıklı ürün elde edilmesini engeller. Bu seferde kimyasal ürün kullanımı yoluna gidilir. Bu durum hem sağlığını hem de çiftçinin cebini etkiler. 

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Herhangi bir ürünün sağlıklı bir şekilde yetirilebilmesi için belirli besinlere ihtiyacı vardır. Topraksız tarım yöntemi ile bu besinler su, hava veya başka bir yol ile bitkiye verilir. Bitki besin ihtiyacını topraktan sağlamadığı içinde yaşanacak olumsuz durumlardan sıyrılmış olur. Bu metodun uygulamasında ise iki ana başlık vardır. Birinci yöntemde bitkinin alacağı bütün ihtiyaçlar su ile verilir.

İkinci yöntemde ise besin katı ortam uygulamaları ile sağlanır. Tabi ki bu iki uygulamanın da kendi içerisinde incelikleri vardır. Sürece dair daha detaylı bilgi edinmek için https://www.hortiturkey.com/yazilar/topraksiz-tarim-nedir adresini tıklayabilirsiniz.