Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gündem 71 Editörü • 13 Nisan 2022 08:04
Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan bir poliçedir. Kazalarda doğabilecek her hasarda karşı tarafın zararını karşılayan trafik sigortası yaptırılmadığında, cezai işlem uygulanmaktadır. Kapsamı devlet tarafından belirlenen araç sigortası, birçok sürücünün sigorta şirketlerinin tekliflerini araştırdığı bir alan. Zorunlu trafik sigortası fiyatlarından, poliçe kapsamına kadar verilen hizmetler değişebilmektedir. Ethica Sigorta Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Akyol, trafik sigortası yaptıracak araç sahiplerine önemli tavsiyelerde bulundu.

Trafik sigortasında ilave hizmetlerle ilgili bilgi alın

Trafik sigortası, tüm araçlar için zorunlu olan bir poliçe ve karşı tarafın hasarını, poliçe kapsamında karşılıyor. Araç sigorta sorgulama ile mevcut poliçe durumu öğrenilebilen zorunlu trafik sigortası ile ilgili, Ethica Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akyol, sigorta kapsamına dair şu bilgileri paylaştı:

Zorunlu trafik sigortası, bir seçenek değil, zorunluluk. Bununla birlikte araç sahipleri, trafik sigortası satın alırken bu hizmetin kapsamında isteğe bağlı ek hizmetler alabileceğini bilmeli. Ülkemizde her yıl binlerce kaza yaşanıyor ve bu kazaların büyük bir kısmı maddi hasarla, kimi zaman aracın pert olması ile sonuçlanabiliyor. Trafik sigortasının genel teminatı devlet tarafından belirleniyor ve karşı tarafın hasarını karşılamaya yönelik. Bununla birlikte araba sahipleri, trafik sigortasında mini onarım ya da anahtar kaybı gibi hizmetleri de alabilir. Bunun için sigorta şirketiyle iletişime geçerek bilgi alınması en sağlıklı durum.

Gecikme zammı ödemeyin

Trafik sigortası araç satışında bir engel oluşturmamasına karşın, aracı satın alacak kişiyi yasal mesuliyet altına soktuğu için sorun yaratabiliyor. 1 yıllık poliçe süresi olan trafik sigortasıyla ilgili gecikme zammına işaret eden Akyol, “Türkiye’de 2022 yılı itibariyle trafikteki araçların üçte birine yakını sigortasız. Poliçe süresi 1 yıl olan zorunlu trafik sigortasında, yenileme işleminde geç kalmamak önemli. Sigorta yaptırılmadığında, her 30 gün için yüzde 5 oranında bir zam uygulanıyor. Bu cezayı ödememek adına, en ucuz trafik sigortası için teklif almak en makul hareket. Para cezasından da öte, sigortasız trafiğe çıkan araçların trafikten men edilmesi de söz konusu. Bu gibi olumsuz durumlar yaşamamak için, araç sahipleri sorumlu davranmalı.

En uygun trafik sigortası nasıl satın alınır?

2022 yılı içinde trafik sigortasını yenileyecek araç sahiplerinin merak ettiği konulardan biri de, zorunlu trafik sigortası ne kadar sorusu. En uygun sigortayı yaptırmak isteyenler için, Akyol şu ifadeleri kullandı:

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayı düşünen araç sahipleri için, ceza ödememek adına gecikmeye girmeden poliçeyi yenilemek önemli. İstanbul, Ankara ya da diğer şehirlerde poliçeler değişkenlik gösterdiği gibi, araca göre de değişebiliyor. En uygun trafik sigortası, sunduğu poliçe kapsamına göre sigorta şirketlerinden teklif alınarak öğrenilebilir. Bununla birlikte tüm sürücüler, hasarsızlık indirimi fırsatından yararlanabilir. İlk yıl sonunda yüzde 10 olan zorunlu araç sigortasındaki hasarsızlık indirimi, her yıl yüzde 5 artıyor ve üst sınırı da yüzde 20. Hem kendimizi, hem de karşımızdaki insanları güvence altına almak için, trafik sigortasını ihmal etmemeliyiz. 

ABC Gazetesi