Türk Bayrağı İle Kardeş Ülke Kazakistan Bayrağı 43 İlin Geçiş Güzergahı Kırıkkale’de Zirvede Buluştu
Gündem 71 Editörü • 30 Kasım 2021 00:04
Türk Bayrağı İle Kardeş Ülke Kazakistan Bayrağı 43 İlin Geçiş Güzergahı Kırıkkale’de Zirvede Buluştu
Kırıkkale Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin ay yıldızlı Türk Bayrağı ile kardeş ülke Kazakistan bayrağını Kırıkkale’de 43 ilin güzergahındaki zirvede buluşturdular.

Kırıkkale’nin Yahşihan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fatma Sönmez ile Kırıkkale Yörük Türkmenleri Derneği Başkanı Çetin Özyön öncülüğündeki grup, Kırıkkale’nin sembol noktası “Bayraktepe” yerleşkesinde bir araya geldi.

Ellerinde Türk ve Kazakistan bayraklarıyla toplanan grup, daha sonra tepeye tırmanış yaptı.

Tepeye ulaşanlar zirvedeki dev Türk bayrağının etrafında toplanarak ellerindeki bayrakları dalgalandırdı.

Bayaraktepe mevkisi yerleşkesinde bulunan ay yıldızlı bayrak, 14 bin parke taşıyla oluşturulmuş ve 600 metrekare alanı kaplıyor.

Bayraktepe, Türkiye’nin en önemli sembol noktalarından biri.

Başkent Ankara’dan gelerek İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu illerine, 43 kente ulaşanlar, “Bayraktepe”deki ay yıldızlı bayrağı doyasıya izleme imkanı buluyor.

Sönmez ve beraberindekiler, düzenledikleri saygı yürüyüşünü 1 Aralık Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Günü ile Kazakistan’ın Bağımsızlık Günü olan 16 Aralık günü anısı için düzenlediklerini belirtti.

Kazakistan’da tıp eğitimi alan Dr. Fatma Sönmez’in ata yurdu Kazakistan ve Ahmet Yesevi sevgisi 27 yıldır devam ediyor.
Türk doktoru Sönmez yaptığı açıklamada, Kazakistan´la ilişkilerine halen devam ettiğini ve özellikle de Ahmet Yesevi yolu ile ilgili özverili çalışmalarına önem verdiğini söyledi.

1994 yılından bu yana yüreğinde Kazakistan sevgisini devam ettirdiğini hatırlatan Sönmez, “Başta Ahmet Yesevi atamızın kutlu yolu, onun adıyla hemhal olmuş Türkistan ve ata yurdum Kazakistan’la ilgili konferanslarımın 530’uncusuna 27 yılda gelmiş bulunmaktayım. 530’uncu konferansı düşündüm ki çok manalı bir zirvede ay yıldızlı al bayrağımızın motiflendirildiği 43 ilin geçiş noktasında yer alan bu güzel zirvede, yine çok manalı büyüklerimizle, Kırıkkale’nin yörük Türkmen üyeleriyle, onların verdiği destekle 530’uncu konferansı 1 Aralık’ta kutlanacak olan Kazakistan’ımızın, ata yurdumuzun kurucu cumhurbaşkanı Türk Devletleri Teşkilatının yıllardır verdiği, emekle mimarı Sayın Nursultan Nazarbeyev’e ve ata yurdumuzun 16 Aralık’ta bağımsızlık yıl dönümü var. 30’uncu yaşına ithaf etmek için burada ay yıldızlı ay bayrakla, Kazakistan kartalının bulunduğu gök bayrağı zirvede bir araya getirdik.” dedi.

Kırıkkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Çetin Özyön de, “Ata yurdumuz Kazakistan’a selamlarımızı gönderiyoruz. Bozkırın ortasında Kırıkkale’deyiz. Mavi gök bayrak al bayrakla birleştik. Kanlarımız ve özgürlüklerimiz bir arada. Ata yurdu Ahmet Yesevi Hazretlerine de selam gönderiyoruz. Bizler Kırıkkale Yörük Türkmen Derneği olarak ata yurdumuza buradan sevgi, hürmet ve selamlarımızı gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

kirikkale-kazakistan-turk-bayragi-haber-2 Türk Bayrağı İle Kardeş Ülke Kazakistan Bayrağı 43 İlin Geçiş Güzergahı Kırıkkale'de Zirvede Buluştu
kirikkale-kazakistan-turk-bayragi-haber-3 Türk Bayrağı İle Kardeş Ülke Kazakistan Bayrağı 43 İlin Geçiş Güzergahı Kırıkkale'de Zirvede Buluştu
kirikkale-kazakistan-turk-bayragi-haber-4 Türk Bayrağı İle Kardeş Ülke Kazakistan Bayrağı 43 İlin Geçiş Güzergahı Kırıkkale'de Zirvede Buluştu

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!