Türk Patent Sorgulama
Gündem 71 Editörü • 15 Aralık 2022 16:54
Türk Patent Sorgulama
Kırıkkale Haber

Bir işletme sahibi patent almak istediği zaman öncelikle sorgulama yaparak o patentin daha önce başka birine ait olup olmadığını öğrenebilir. Patenti alınacak olan ürün her e olursa olsun bu işlemin yapılmasında fayda vardır. Bu sayede zaman kazanılır ve beklenmedik bir sorun yaşanmasının da önüne geçilebilir. Patent konusunda tek yetkili firma olan Türk Patent ve Marka Kurumu bu konuda kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Türk patent sorgulama işlemlerini herkes kolay bir şekilde yapabilir ve sonuçlarını da hızlı bir şekilde alabilirler. Bu işlem için firmanın internet sitesi üzerinden Türk patent sorgulama ekranı kullanılabilir. Yapılan sorgulamadan sonra patentin kullanım durumu hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgiler alınabilir.

Bir patent başvurusu yapıldığı zaman eğer o patent daha önce başka bir kişi tarafından alınmışsa o zaman başvuru kesin olarak red edilir. Bu sebeple başvuru yapan kişiler bazı değişiklikler yapmak zorunda kalırlar. Hizmet, ürün, fikir veya marka gibi patent başvurularının tamamı bu şekilde sorgulanabilir. Patent işlemleri bir fikrin veya bir ürünün yasal kullanım haklarını tam olarak alabilmek için çok önemlidir. Bu sayede patent sahibi olan kişiler 10 yıl boyunca bu ürünleri sadece kendileri kullanabilir ve aynı zamanda başka kişileri izinsiz kullanımlarından dolayı yasal haklarını kullanabilirler. Ancak bir patent alabilmek için o fikrin veya ürünün benzersiz olması gerekir. Bu sebeple Türk patent sorgulama işlemlerini yaparak harekete geçmek daha doğru olacaktır.

Türk Patent Sorgulama Ne Kadar Sürer?

Patent işlemlerinden kesin sonuç almak için ortalama olarak 8 ile 10 ay arası beklemek gerekebilir. Türk patent kurumu gelen başvuruları onaylamadan önce gerekli tüm analizleri detaylı bir şekilde yaparak herhangi bir başvurunun benzersiz olup olmadığını anlamaya çalışır. Aynı zamanda başka kişilerden bir itiraz gelip gelmeyeceği de beklenir. Eğer bu aşamada ir sorun çıkmazsa yapılan başvurular onaylanır ve başvuru sahiplerine gerekli patent belgeleri verilir. Türk patent sorgulama işlemlerinde kullanıcıların doldurmaları gereken forma bazı bilgileri girmeleri gerekir. Bu formada kişisel bilgilerin yanında aynı zamanda patenti alınmak istenen fikir veya ürün ile ilgili bilgilerin de girilmesi gerekir.

Daha sonra yapılan incelemeler ile fikrin benzersiz olup olmadığı hemen anlaşılır. Bu işlemler çok hızlı bir şekilde sonuç verdiği gibi aynı zamanda herkes Türk Patent ve Marka Kurumunun internet sitesi üzerinden bu işlemi yapabilirler. Bir patentin sorgulanması başvurular için gereksiz yere zaman kaybedilmesini engelleyebilir. Çünkü bir başvurunun red edilmesi başvuru sahiplerine zaman kaybettirir. Red edilme sebebine bağlı olarak başvurularını revize etmeleri gereken başvuru sahipleri bu sayede ciddi zaman kayıpları yaşamak durumunda kalabilirler. Bu sorunları yaşamamak Türk patent sorgulama veya diğer işlemleriniz için Destek Patent ile iletişime geçerek hızlı ve garantili sonuçlar alabilirsiniz.