Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı
Gündem 71 Editörü • 17 Ocak 2024 23:25
Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı
Kırıkkale Haber

Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı Projesi kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bağışlanan 1171 eser, akademik ve idari personel ile öğrencilerin erişimine açıldı.

Açılış törenine Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Aktan, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, Hacettepe Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ayten Sezen Arığ, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Mine Keskin ve kütüphane personeli katıldı.

Açılış öncesi konuşma yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, “Kırıkkale Üniversitesi benim için özel bir yer. 1994 yılında araştırma görevlisi olarak burada göreve başlamıştım. Türk Tarih Kurumu’nda görevimi tamamladıktan sonra kadrom sebebiyle yeniden buraya döneceğim. Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı projesi kapsamında ilk iki kitap bağışımızı Eskişehir’de yaptık. Üçüncü kitap bağışımızı da burada yapıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutladığımız bir dönemde Türk Tarih Kurumu’nun kurumsal kimliğinin görülmesi ve bir farkındalık olması amacıyla Türk Tarih Kurumu kitaplarının hepsinin bir arada bulunduğu bir kitaplığı tüm üniversitelerimize kazandırmayı amaçlıyoruz. Yıllık ortalama 100 kitap basıyoruz. Bunun yarısı, eski yayınlarımızın tekrar baskısından oluşuyor. Yeni yayınlarımız çıktığı sürece bu yayınları kütüphanelerimize ulaştıracağız. Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı projesi kapsamında kitaplarımız, bütün üniversitelerin kütüphanelerinde yerini alacak. Hayırlı olmasını dilerim. Kırıkkale Üniversitesinde bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Burası bizim evimiz. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan’a, bizleri misafir eden ve bizlere eşlik eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sedat Aktan’a ve Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci’ye, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Mine Keskin’e ve kütüphane personeline teşekkür ederim” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Aktan, “Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, sağlık nedenleri dolayısıyla açılış törenine katılamadı ancak kendisinin selamlarını ve teşekkürlerini sizlere iletmek isterim. Sayın Başkanımızın şahsında Türk Tarih Kurumu’na teşekkür ederim. Kitaplar, kıymetini bilenler için büyük bir hazinedir. Bize ait el yazma eserlerin ya da çok eski matbu eserlerin dijital ortamda farklı ülkelerin kütüphane veri tabanlarında olduğunu görmek gerçekten çok ilginç. İnşaallah bizler de bu değerlerimizi bilen ve sahip çıkan bir nesil yetiştiririz. Türk Tarih Kurumu’na ait eserlerin kütüphanemizde yer alması öğrencilerimize ve akademisyenlerimize önemli katkılar sağlayacağı gibi Türk Tarih Kurumu’nu ve çalışmalarını daha iyi anlamamıza vesile olacaktır. Katkılarınız için teşekkür ederim” dedi.

Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen başta olmak üzere Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı Projesi’nde emeği geçenlere teşekkür etti ve projenin hayırlara vesile olmasını diledi.

Hacettepe Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ayten Sezen Arığ, “Bu güzel etkinlik vesilesiyle burada bulunmaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Çok değerli bir proje olduğunu düşünüyorum. Dilerim ki öğrencilerimiz en iyi şekilde bu kaynaklardan istifade eder. Her iki kurum adına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Mine Keskin, Kırıkkale Üniversitesi kütüphanesi koleksiyonuna dahil olan kitapların ve dergilerin tarihe ilgi duyan, tarih alanında araştırmalar yapan öğrenciler, akademik ve idari personel için çok kıymetli olduğunu belirterek projeye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 290 dergi ve 881 kitaptan oluşan 1171 eserden oluşan koleksiyon, açılış töreni ile kullanıcıların erişimine açıldı.

Program, toplu fotoğraf çekimi ve ikram ile sona erdi.

turk-tarih-kurumu-eserleri-kirikkale-universitesi-kutuphanesi-1 Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı
turk-tarih-kurumu-eserleri-kirikkale-universitesi-kutuphanesi-2 Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı
turk-tarih-kurumu-eserleri-kirikkale-universitesi-kutuphanesi-3 Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı
turk-tarih-kurumu-eserleri-kirikkale-universitesi-kutuphanesi-4 Türk Tarih Kurumu Eserleri Kırıkkale Üniversitesi Kütüphanesinde Erişime Açıldı

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!