Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi, Kırıkkale Deprem Riski, Kırıkkale Deprem Bölgesi Mi?
Gündem 71 Editörü • 22 Aralık 2023 00:08
Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi, Kırıkkale Deprem Riski, Kırıkkale Deprem Bölgesi Mi?

Deprem kuşağında bulunan Türkiye’nin diri fay haritası güncellendi. Kırıkkale deprem bölgesi mi, kırıkkale deprem riski nedir gibi sorular yanıt buldu.

MTA’nın yenilenmiş Türkiye deprem risk haritası fay hattına göre Türkiye’de Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu diye adlandırılan üç büyük fay hattı yer alıyor.

MTA güncellenmiş Türkiye diri fay hattı haritası kapsamındaki bilgilerde; Türkiye’de 45 ilde bulunan 485 diri fayın 5.5 ve üzerinde deprem üretebildiği de ortaya konuldu.

MTA’nın güncellenmiş diri fay haritasında yer alan detaylara göre Kırıkkale deprem bölgesi mi, Kırıkkale deprem riski olarak birinci derece riskli bölgede yer alıyor.

turkiye-diri-fay-haritasi-kirikkale-deprem-riski-kirikkale-deprem-bolgesi-mi-haber Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi, Kırıkkale Deprem Riski, Kırıkkale Deprem Bölgesi Mi?

İşte MTA tarafından yayınlanan diri fay haritasında yer alan iller;

Birinci derece riskli bölgeler

Haritaya göre bu iller şöyle:

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.

İkinci derece riskli bölgeler

İkinci derece riskli illerse şöyle:

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyonkarahisar, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı, Çorum.

Haritada üçüncü dereceden riskli iller şöyle aktarıldı:

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

En az riskli bölgeler

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!