Türkiye’nin İlk ve Tek Matematik Müzesi Kırıkkale’de
Gündem 71 Editörü • 9 Kasım 2019 21:59
Türkiye’nin İlk ve Tek Matematik Müzesi Kırıkkale’de

Türkiye’nin ilk ve tek matematik müzesi olan Tales Matematik Müzesi 11 – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Kırıkkale’de olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Hedefleri doğrultusunda, matematiği öğrencilerimiz arasında sevdirmek ve daha anlaşılır hale getirebilmek amacıyla, Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Tales Matematik Müzesi” etkinliği 11-15 Kasım tarihleri arasında Kırıkkale Lisesi Spor Salonu yerleşkesinde başlıyor.

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı program dahilinde, 8-14 yaş aralığındaki öğrencilerin ücretsiz olarak Matematik Müzesi materyallerini tanımasını, matematiği keşfederek öğrenmesini ve atölye çalışmaları ile öğrendiklerini eğlenerek pekiştirmesini amaçlamaktadır. Müzede, alanında uzman eğitmenler tarafından matematik materyalleri çocuklara tanıtılacak, matematiğe dokunarak keşfetmeleri sağlanacak ve yine eğitmenler eşliğinde atölye çalışmaları yaptırılacaktır. Müze etkinliği sonunda geleceğin bilim insanı, mühendisi, mimarı, doktoru ya da bir ustası olacak, yaklaşık 5000 öğrencimizin matematikle buluşturulması ve matematiğe olan ön yargının kırılarak ülkemizde daha bilinçli gençlerin yetişmesi hedeflenmektedir.

TALES MATEMATİK MÜZESİ NEDİR?

Tales Matematik Müzesi, 27 Mayıs 2015 tarihinde Başak Eğitim Hizmetleri tarafından Aydın’da kuruldu. Tales Matematik Müzesi, yarım asırı geçkin eğitim tecrübesine sahip kurucular ile yola çıkmış olup size farklı bir dünyanın kapılarını açıyor! Tales; Almanya Giessen’deki Mathematikum, ABD New York’taki MoMath, İtalya’daki Arşimet Bahçesi ve Güney Kore’deki Mathlove gibi örneklerin incelenmesinin ardından yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda ziyaretçileriyle buluşmaya başladı ve bu yolda hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Günlük hayattaki matematiğin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun istasyonlarla matematiği, soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirerek bireylerin matematiğe dokunmalarını sağlıyoruz. Kendi alanında uzman matematik eğitmenleri ile matematiği hikayelerle anlatıyor ve teoremleri mantıksal yoldan ispatlıyoruz. Problemler üzerinde özgürce düşünerek yeni fikirler üretiyor, farklı çözüm yolları olabileceğini yaşatarak anlatıyoruz. Matematiğe dokunuyor, matematikte sınır tanımıyoruz! Çocuklarımızda hem matematik sevgisini arttırmaya çalışıyor, hem de onlarda müze ziyareti bilincini kazandırmaya çalışıyoruz.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

tales-matematik-muzesi-kirikkale Türkiye'nin İlk ve Tek Matematik Müzesi Kırıkkale'de

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!