Türkiye’nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale
Gündem 71 Editörü • 1 Mayıs 2020 14:17
Türkiye’nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) fabrikaları ve Türkiye’nin ilk Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak 2014 yılında hayata geçen özel sektör fabrikaları ile Kırıkkale Türkiye’nin en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline geldi.

43 ili birbirine bağlayan Kırıkkale, savunma sanayi konusunda da Türkiye’nin savunma sanayi merkezi olarak önemli bir noktada bulunuyor.

KESKİN FİŞEK FABRİKASI

keskin-fisekhane Türkiye'nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

Kırıkkale’nin ilk kurulan sanayi tesisi 1921’de Keskin’deki Fişek İmalathanesi oldu. Kurtuluş Savaşı’nda ordunun kullandığı cephanenin önemli bir kısmı Keskin’de kurulan Fişek Fabrikası’ndan gelmiştir. Erkekler savaşta olduğundan ilçede sadece kadın ve çocuklar kalmıştır ve üretimde bunlar aracılığıyla yapılmıştır. Eski askeriye binası fabrika haline getirilmiştir.

KIRIKKALE’NİN ŞEHİRLEŞMESİ VE MKE FABRİKALARININ OLUŞUMU

mke-kirikkale Türkiye'nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

1925 yılına kadar aktif olarak kullanılan Keskin Fişek İmalathanesi yerini buraya en yakın Kırıkköyü ve Kaletepe çevresine İmalatı Harbiye Fabrikası’nın kurulmasına karar verilmesi ve 1925 yılında top ve mühimmat fabrikalarının temellerinin atılması Kırıkkale’nin şehirleşmesinin çekirdeğini oluşturur. Fabrikalarının sayısının artmasıyla personel ve işçi sayısı da artar. Görülmemiş biçimde nüfus artışı görülür. Kırıkkale’de 1928’de Pirinç Fabrikası,
1928’de Elektrik Makinaları Fabrikası, 1929’da Kırıkkale’de Mühimmat Fabrikası, 1931’de Kırıkkale’de Çelik Fabrikası, 1936’da Kırıkkale’de Barut, Tüfek ve Top Fabrikaları ve diğer şehirlerde kurulan fabrikalar ise bugünkü MKE Kurumu’nun temelini oluşturur.

SİLAHA ADINI VEREN ŞEHİR KIRIKKALE

silaha-adini-veren-sehir-kirikkale Türkiye'nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

MKE’nin Kırıkkale’de faaliyet gösteren fabrikaları Kırıkkale sanayisinin gelişimine önemli ölçüde katkı sağladı. MKE Kırıkkale Silah Fabrikası’nda 1945 yılında üretilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nde Killigil Tabancası’ndan sonra üretilmiş ilk tabanca olan “Kırıkkale Tabanca” ile “Kırıkkale Silaha Adını Veren Şehir” ünvanına kavuştu. 1960’tan sonra MKEK yaptığı yatırımlar ile büyük bir büyüme kaydederek mühimmat ve silah alanında adını dünyaya duyurmuştur.

MİLLİ PİYADE TÜFEKLERİ VE MÜHİMMAT ALANINDA KIRIKKALE

MPT-76 Türkiye'nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

Savunma Sanayii İcra Kurulu (SSİK) tarafından 05.12.2007 tarihinde kararla, Modern Piyade Tüfeği Projesi, yurt içi geliştirme proje modeli ile başlatılmıştır. Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında MKEK tarafından geliştirilen ve Kırıkka Türkiye’nin ilk Milli Piyade Tüfeği olan MPT-76 Piyade Tüfeği, 2013 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlamıştır. MPT-76 Piyade Tüfeği üzerinden MPT-55 ve MPT-55K isimli iki ürün daha geliştiren MKEK, kısa süre sonra bu ürünlerin de teslimatlarına başlamıştır. Öte yandan Türkiye’de yerli kaynaklarla geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliği taşıyan “Nüfuz Eedici Bomba”, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) Kırıkkale’deki Mühimmat Fabrikasında üretiliyor.

KIRIKKALE SİLAH İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

kirikkale-silah-ihtisas-osb Türkiye'nin Savunma Sanayi Merkezi: Kırıkkale

2017 yılında Kırıkkale- Kırşehir yolu (Kayseri Yolu) üzerinde Arpalık Çukuru mevkiinde bulunan 500 dönümlük alan üzerinde 56 parselden oluşan Türkiye’nin ilk ve tek “Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”nin kuruluşunun tamamlanarak alt yapı çalışmalarının sona erdi. Silah Sanayi İhtisas OSB bünyesinde savunma sanayisine ve özellikle silah sanayisine hizmet vermesi amacı ile askeri silah ve bunların parçalarının imalatı (büyük toplar, savaş araçları, füzeatarlar, torpil kovanları, ağır makineli tüfekler ve diğer harp araç ve gereçleri vb.), yedek parça imalatı, yan sanayi – talaşlı imalat, çelik dövme-kalıp, silah yan sanayi-kompozit üretim, havacılık ürünleri, saç imalat, çelikten yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı, yön bulma pusulaları ile diğer seyrüsefer alet ve cihazlarının ve radar cihazlarının imalatı, uzay aracı, uzay aracı fırlatma araçları ve mekanizmaları ile uydular, uzay roketleri, yörünge istasyonları ve uzay mekiklerinin imalatı konularında faaliyet gösteren firmaların bir araya getirilmesinin amaçlanıyor.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!