TURKOVAC Aşısı Kırıkkale’de Uygulanmaya Başlandı
Gündem 71 Editörü • 28 Ekim 2021 09:24
TURKOVAC Aşısı Kırıkkale’de Uygulanmaya Başlandı

Koronavirüsle mücadele kapsamında yurdun birçok noktasında yerli aşı “TURKOVAC” uygulandığı gibi Kırıkkale’de uygulanmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığı koordinesinde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında geliştirilen ilk yerli inaktif Covid-19 aşısı “TURKOVAC”ın yaygın kullanım öncesinde Faz-3 çalışmalarının ilk gönüllülerine aşılama başladı. Yurdun birçok noktasında olduğu gibi Kırıkkale’de de aşı gönüllülere yapılmaya başlandı.

Koronavirüsle mücadele için aşı çalışmaları büyük önem taşıyor. Covid-19 yerli aşı “TURKOVAC”, TÜSEB´in bilimsel destekleriyle birçok paydaş ve bilim insanının özverili çalışmalarıyla hazır hale getirilmiş oldu.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Kaçmaz yaptığı açıklamada, aşının bir an önce kullanım onayı alması için istenen gönüllü sayısına erkenden ulaşmayı hedeflediklerini, bu kapsamda da kriterlere uyan gönüllüleri de aşı merkezine gelmeleri gerektiğini hatırlattı.

Aşının uygulanması için gönüllülerde bazı kriterlerin olması gerektiğini belirten Kaçmaz, “Türkovac aşılamasına başladık. Gönüllü hastaları kabul ediyoruz. Bu şuan için Turkovac’ın Faz-3 çalışması. Hatırlatma dozu olarak Türkovac aşısı kullanıyoruz. Gönüllülerin 2 doz Sinovac aşısı yaptırmış olması, Covid-19 geçirmemiş olması bizim öncelikle dikkat ettiğimiz kriterler arasında. 2 doz Sinovac aşısını yaptırmış, aradan en az 3 ay geçmiş gönüllülerimiz, Türkovac’ın Faz-3 çalışmasına katılabilir, gönüllü olabilir. Bu açık etiketli bir çalışma. Faz-3 klinik çalışması. Hastalar Türkovac ya da Sinovac aşısı tercih edecekler. Bu çalışmanın amaçlarından biri Türkovac aşımızın etkinliğini ve güvenirliliğini test etmek. Hastaların tercihine göre Sinovac yapacağız ya da Türkovac yapacağız. 2 aşının hatırlatma dozu etkinliğini ve güvenirliliğini araştıracağız.” dedi.

Aşı ile ilgili gönüllü sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Kaçmaz, şöyle konuştu:
“Türkiye’de birçok ilde başladı bu çalışmamız. Bir an önce gönüllü sayımıza ulaşıp çalışmanın sonuçlanmasını hedefliyoruz. Tüm ülke genelinde 7 bin 400 aday gönüllü aranıyor. Biran önce bu sayıya ulaştığımız zaman bitirilecek ve çalışma sonuçları yayınlanacak. Aşının bir an önce kullanım onayı alması için. Gönüllü sayımıza erkenden ulaşmayı hedefliyoruz. İlimizde de bu kriterlere uyan gönüllülerimiz varsa en kısa sürede merkezimize bekliyoruz.”

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!