TÜYLERİ YOK ETMEK İÇİN TEMEL KURALLAR
Gündem 71 Editörü • 22 Mart 2024 11:30
TÜYLERİ YOK ETMEK İÇİN TEMEL KURALLAR

Modern kozmetolojide farklı markalardan onlarca lazer kullanılmaktadır. Hepsi ana türlere aittir: diyot, neodim, alexandrite. Bununla birlikte, “epilasyonda altın standart”, ana kriterlere göre müşteriler için ideal olan diyot lazer olarak kabul edilir: makul maliyet, ağrısızlık ve istenen sonuç. Bu da tam olarak güzellik merkezimizde kullandığımız yöntemdir.

Tüyleri tamamen yok etmek için kaç seans gereklidir?

Lazer epilasyonda tüyleri tamamen yok etmek için gereken seans sayısı kişinin tüylerinin rengine, kalınlığına, cilt tipine ve tedavi alanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle, birkaç seansın ardından belirgin bir azalma görülür, ancak tamamen istenmeyen tüylerin yok edilmesi için genellikle ortalama 6 ila 8 seans gerekebilir. Bazı kişilerde daha fazla seans gerekebilirken, bazılarında daha az seans yeterli olabilir. Tedavinin etkinliği ve gereken seans sayısı, bireysel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Epilasyondaki temel kurallar şunlardır;

Epilasyondan önce neler yasaktır:

  1. Ağda veya şekerleme kullanarak tüyleri iki hafta önceden alın. Bu kuralı ihmal ettiğiniz takdirde lazerin etkisini göremezsiniz;
  2. Uzun süre güneşte kalın, seanstan bir hafta önce solaryuma gidin. Kendi kendine bronzlaşma da önerilmez;
  3. Cilde zarar veren ve onu daha hassas hale getiren kese ve peelingleri kullanın. Seanstan 2-3 gün önce fonları hariç tutmak gerekir.

Epilasyon sonrası bakım için kurallar:

  1. 7 gün boyunca açık güneşte veya solaryumda güneşlenmeyin. Dışarıya çıkmadan önce güneş koruyucu kullanılması tavsiye edilir. Uzun süre güneşe maruz kalma durumunda krem ​​veya losyonun birkaç saatte bir yeniden uygulanması gerekir;
  2. İşlemler arasında şekerleme veya epilasyondan kaçınmalı, normal bir tıraş makinesini tercih etmelisiniz;
  3. Tüy çıkarmaya çalışmanıza gerek yok. Tüy dökülmesi herkeste farklı başlar ve 21 güne kadar sürebilir. Bu süreci hızlandırmak için kese veya sert bir bez kullanabilirsiniz.

Lazer epilasyon acıtır mı?

Epilasyon sırasındaki konfor lazerin tipine bağlıdır. Örneğin alexandrite ile prosedür tamamen hoş değildir ve yüksek yanma riski vardır. Diode epilasyon sırasında hafif bir karıncalanma, sıcaklık veya kolayca tolere edilebilen yanma hissinden başka bir şey hissetmezsiniz. Epilasyon işleminin bu kadar ağrısız olmasına şaşıran hastalarla sıklıkla karşılaştık. Hatta istenilen etkiyi elde edeceklerinden bile şüphe duyuyorlar. Bu şaşırtıcı değil, çünkü diyot lazerin ortaya çıkmasından önce istenmeyen tüyleri ortadan kaldıran hiçbir teknoloji bu kadar rahat ve ağrısız değildir.

Diyot lazer kullanmanın sağlık riskleri nelerdir?

Müşteriler genellikle diyot lazeri kullandıktan sonra kıl dönmesi, folikülit ve cilt kanseri riskinin olup olmadığını merak ederler. Son nokta özellikle önemlidir, çünkü internette diyot lazer kullanımının kansere yakalanma riskini artırdığına dair bilgileri sıklıkla bulabilirsiniz. Elbette bu bilgi doğru değil.

Kanserin gelişimi ultraviyole radyasyonla tetiklenir ve diyot lazeri kızılötesi ışık kullanır. Açık güneşte veya solaryumda çok fazla zaman geçirenlerin hastalanma riski daha yüksektir. Darbenin maksimum nüfuzu derinin alt katmanlarına olduğu için lazer hayati organları ve sistemleri etkilemez.

Ağda işlemlerinde olduğu gibi kıl dönmesi riski yoktur. Lazer ışını, ölen folikülü etkiler, saç, yaşamı için önemli olan unsurları almayı bırakır ve sonunda dışarı itilir. Bu süreç her müşteri için bireyseldir ve 1 ila 3 hafta sürer.

İlk prosedür için hazırlık kuralları

Lazer epilasyona hazırlanırken özel bir gereklilik yoktur. İşlemden 1-2 gün önce lazerin uygulanacağı bölgenin tıraş edilmesi yeterlidir. Tüyleri uzatmak gerekli değildir. Lazer epilasyondan önce önemli olan internette korku hikayeleri okumamak ve olumlu bir ruh hali içinde olmaktır.

Özel cilt rahatsızlıkları olan kişiler için kısıtlamalar var mı?

Her rahatsızlık için ayrı ayrı bir kısıtlama mevcuttur. Ortaya çıkma zamanına, renk anomalileri olan bölge ve karelerin sayısına, kalıtıma, dinamiklere bağlıdır.

Lazer epilasyon için yer seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Güzellik sektöründe, yalnızca şüphelenmeyen müşterilerden kazanç sağlamakla kalmayıp aynı zamanda sağlıklarına da ciddi zararlar verebilecek birçok dolandırıcı vardır. Bu nedenle klinik seçimine çok dikkatli yaklaşılmalıdır.

Lazer epilasyon salonlarında müşterileri kandırmanın en yaygın yolları:

  1. Lazer türü: epilasyon her yerde kalite sertifikalı ekipmanlarla yapılmaz. Bazı salonlar paradan tasarruf etmek için diyot lazerle hiçbir ilgisi olmayan ucuz Çin kurulumları satın alıyor. Ayrıca, kopya ticareti (pahalı cihazların görsel olarak tam kopyaları, ancak ucuz sahte dolgulu) ivme kazanıyor. Ayrıca dünyanın her yerinden son kullanma tarihi geçmiş bileşenlere sahip ekipmanların satın alınması da devam ediyor. Size çok düşük bir fiyata, üstelik geçici olmayan, promosyonel bir hizmet sunuyorlarsa, bu ciddi bir ihtiyatlı olmanız için bir nedendir.
  2. Bileşenlerin zamanında değiştirilmesi: örneğin fotoepilasyonda veya IPL’de değiştirilmesi gereken bir lamba vardır. Ancak her salon bu kurala uymaz ve etkisi daha düşük olan ve yan etki riski artan son kullanma tarihi geçmiş lambaları kullanmaz. Bazı kuruluşlar başka bir numarada ustalaşmıştır; ilk birkaç prosedür, müşterinin etkiyi görebilmesi için yüksek kaliteli bir lambaya sahip bir lazer üzerinde gerçekleştirilir ve sonraki seanslarda, uygun özelliklerini çoktan kaybetmiş eski bir lamba kullanırlar.