Twitter’a Yasak Geldi; Karar Resmi Gazete Yayınlandı
Gündem 71 Editörü • 20 Ocak 2021 21:53
Twitter’a Yasak Geldi; Karar Resmi Gazete Yayınlandı

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karar ile Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarının Türkiye’den reklam alması durduruldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarının reklam alması yasaklandı. Türkiye’ye temsilci atamamış olan Twitter, Periscope gibi uygulamalar artık Türkiye’den reklam alamayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak.” dedi.

Öte yandan Sayan, reklam yasağı uygulamasının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Vergi Denetim Kurulu ve ilgili kurumların denetleyeceğini söyledi.

Sayan, şöyle dedi:

“Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol.

Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil, suçtur. Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.”