Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; ‘Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor’
Gündem 71 Editörü • 26 Nisan 2024 21:03
Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; ‘Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor’

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Türk Metal Sendikası ve Bursa Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü işbirliği ile sürdürülen “8. Akademik Öğrenci Kurultayı” başladı.

İlçeye bağlı Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel’in, “Erdemir Salonu”nda “Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinde” sloganı ile açılışı yapılan kurultayda; Türk Metal Genel Başkanı Uysal Altundağ, salona kalabalık işçi grubunun alkış ve sloganları eşliğinde girdi.

Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ardından; Bursa Uludağ Üniversitesi, Türk Metal Sendikası ve Akademik Öğrenci Çalıştayı içerikli kısa video sunumları yapıldı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın, açılışta yaptığı kısa konuşmada, merhum Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ı bir kez daha rahmetle andı.

Demirtaş, etkinliği düzenlemeleri dolayısıyla Üniversite ve sendika yönetimine teşekkür ederek, katılımcılara ‘hoş geldiniz’ temennisinde bulundu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Anabilim Dalı Bölümü Prof. Dr. Yusuf Alper

Kurultayı geçmişine yönelik bilgiler aktardığı konuşmasında, Karadeniz Ereğli’nin ise kendi evleri gibi olduğunu ve bundan sonraki tüm süreçlerde kurultayı burada yapılmasını arzuladıklarını söyledi.

Açılış konuşması amacıyla kürsüye davet edilen Türk metal Genel Başkanı Altundağ ise işçilerin uzun süre attıkları slogan ve sevgi gösterileri dolayısıyla konuşmasına başlayamadı.

Altundağ’da, Merhum Kavlak’ı hatırlatarak başladığı konuşmasını, şöyle sürdürdü:

KURULTAYI ÖTELEMEYİ AKLIMIZDAN BİLE GEÇİRMEDİK

“Bu tür toplantılarda güçlenen sendikalı örgüt toplum bilincinin, geleceğimizi teminat altına alacağına da yürekten inanıyorum. Türk Metal Sendikası olarak Akademik Kurultayı toplantılarına o kadar büyük önem atfediyoruz ki, 24 Şubat’ta Rahmetli Onursal Genel Başkanımızın vefatı ile yaşadığımız büyük kayba ve o büyük acıya rağmen, artık bu toplantıyı ötelemeyi bir kez daha aklımızdan geçirmedik. Çünkü bizler, istisnasız her alanda bilimin öncülüğüne ve gençlerin geleceğimiz olduğuna inanmış bir fikrin etrafında birleşiyoruz. Çünkü biz Türk Metalliler, acılar ne kadar büyük olursa olsun, emek mücadelesinin hiç duraksamadan devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

MİLENYUM ZORLUKLARLA BAŞLADI

İçinde bulunduğumuz ‘Milenyum’ yani 2000’li yıllar dünyada ve bizde maalesef zorluklarla başladı. Bugün üniversite öğrencisi olan çocuklarımız bile bu genç yaşlarına rağmen gerek küresel, gerekse yerel bazda bir çok krize tanık oldular. Dünyadaki büyük sosyolojik ayrışmalar, bir türlü önü alınamayan ve ne yazık ki ülkemizi derinden etkileyen göçmen sorunları Batı uygarlığını bile sarsan çeşitli kültürel değişimler; salgınlar, doğal afetler, nükleer tehditler, savaşlar ve belki de hepsinden önemlisi, gittikçe boğazımıza sarılan yoksulluk. Yeni 1000 yılın başından beri bütün bunları neredeyse maalesef bir arada yaşıyoruz. Ve geçen 23 yıl içinde ne yazık ki birinin bile tam olarak üstesinden gelmiş değiliz.

GENÇLER, TAŞIN ALTINA ELİNİZİ KOYMA ZAMANI GELİYOR

Sevgili, öğrenciler, aslına bakarsanız omuzlarımızda büyük yüklerden payınıza düşenin sizi fazlasıyla zorladığını e zaman zaman umutsuzluğa ittiğini çok iyi biliyorum. Çünkü ben de bir babayım ve üniversitede okuyan bir evladım var. Ama unutmayınız ki taşın altına elini koyma sırası yavaş yavaş sizlere geliyor. Yani hayat, bütün ihtişamı ve açgözlülüğüyle sizleri bekliyor. Bu sürece son derece hazırlıklı gireceğinizde ise eminim. Çünkü ülkemizin en iyi üniversitelerinde, en iyi akademisyenler tarafından eğitiliyorsunuz. Sizin için her türlü fedakarlığa hazır hocalarınız. Hala üzerinize titreyen aileleriniz ve bizler gibi ‘umutla’ yolunuzu gözleyen emekçi dostlarınız var. Neden yolunuzu gözlüyoruz? Çünkü siz. İleride çalışma hayatının çeşitli kademelerine geldiğinizde yani her biriniz birer ‘emekçi’ olduğunuzda örgütlü olmanın önemini bilerek hareket edeceksiniz. En azından bizim sizden beklentimiz budur.”

HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Konuşmasının ardından plaket, hediye ve çiçek takdim edilen Türk Metal Genel Başkanı Uysal Altundağ, kendisine coşku gösteren işçileri selamlayarak kürsüden indi.

Program dahilinde öğleden sonra devam eden “8. Akademek Öğrenci Kurultayı” 28 Nisan’da sona erecek.

KİMLER KATILDI?

Büyük Anadolu Ereğli Otel’in Erdemir salonunda gerçekleştirilen Kurultay’ın açılışına; CHP Zonguldak Milletvekili Op. Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul, Ereğli demir ve çelik Fabrikaları (Erdemir) Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Türk Metal Genel Başkan Yardımcıları Yusuf Ziya Odabaş, Mesut Erdem, Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Prf. Dr. Aysen Tokol, Ormanlı belediye Başkanı Bayram Başol, Erdemir İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa, Türk Metal Team Başkanı Ergin Dinç, Türk Metal Kdz. Ereğli Şube Başkanı Alten Kalfa, kurultaya katılan üniversitelerden öğretim görevlileri, öğrenciler ve işçiler katıldı.

uysal-altundag-kdz-eregli-7 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'
uysal-altundag-kdz-eregli-2 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'
uysal-altundag-kdz-eregli-3 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'
uysal-altundag-kdz-eregli-4 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'
uysal-altundag-kdz-eregli-5 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'
uysal-altundag-kdz-eregli-6 Uysal Altundağ Gençlere Seslendi; 'Taşın Altına Elimizi Koyma Zamanı Geliyor'

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!