Vali Mehmet Makas; ‘Kırıkkale’nin Nüfusunu Artıracağız’
Gündem 71 Editörü • 27 Eylül 2023 17:01
Vali Mehmet Makas; ‘Kırıkkale’nin Nüfusunu Artıracağız’

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas göreve geldiği bir ayın ardından basın mensupları ile bir araya gelerek istişarelerde bulunarak izlenimlerini aktardı.

Vali Mehmet Makas kentin en büyük probleminin nüfus kaybı olduğunu belirtirken Kırıkkale’nin gelişmesi için nüfusun artırılması gerektiğine bunun için de en önemli faktörün istihdam olduğuna dikkat çekti.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. İl Emniyet Müdürü Mehmet Başbuğ ve İl Jandarma Komutanı Barış Cücen’in eşlik ettiği toplantıda Kırıkkale’nin problemleri ve çözüm önerileri konuşuldu.

kirikkale-valisi-mehmet-makas-basin-toplantisi-3 Vali Mehmet Makas; 'Kırıkkale'nin Nüfusunu Artıracağız'

Şehirdeki tüm paydaşlarla ortak çalışmalar yürüteceklerini aktaran Vali Makas: “Benim tespitlerim bunlar. Bunları beraberce yapacağız bunlar sadece valinin işi değil 280 binin işi. Ceberrut devlet olmayacağız bu şehri beraber yöneteceğiz. Kırıkkale insanı ne ister bunu ön planda tutacağız. Vatandaşlarımız Kırıkkale ile ilgili fikirlerini eksikleri bizlere iletsinler bizler de bu geri dönüşe göre hareket ederiz” dedi.

kirikkale-valisi-mehmet-makas-basin-toplantisi-4-1 Vali Mehmet Makas; 'Kırıkkale'nin Nüfusunu Artıracağız'

Kırıkkale’de belirledikleri en büyük sorunlardan olan nüfus kaybı olduğunu söyleyen Vali Makas; “Kırıkkale ilçe olduğunda 300 bin nüfusu var. MKE çok daha fazla istihdam kapasitesine sahip daha sonra ilçelerle beraber o gün itibariyle 380 binlik bir nüfusun olduğu alandan bahsediyoruz. Ama günümüze geldiğimizde ise bu nüfus 280 binlere kadar düşmüş. Bu gibi şeyler Türkiye’de metropol kentlerin büyüdüğü şehirlerde olabilecek bir şey. Bu duruma gocunmayacağız ve bu şehirde nüfusu nasıl artırırız bunun çabasında olacağız. Ankara’nın hemen yanımızda olmasının hem dezavantaj hem de avantajını yaşamış bir iliz. Ama biz bu durumu tekrar tersine çevirerek eski MKE dönemlerine, yeni kurulacak olan ROKETSAN, Jandarma Lojistik Merkez Üssü ile birlikte istihdamı artırmalıyız. İkinci Silah İhtisas OSB alanlarını kurmak ve turizm alanındaki değerlerimizi daha ön plana çıkartmalıyız. İstihdamı sağlayacak projelere yön verdiğimizde bu şehrin nüfusu daha da artacaktır” dedi.

kirikkale-valisi-mehmet-makas-basin-toplantisi-2 Vali Mehmet Makas; 'Kırıkkale'nin Nüfusunu Artıracağız'

Vali Mehmet Makas İstihdamın artırılması için iş dünyası ile sıcak temas kurulması gerektiğine ve Kırıkkale’nin yatırım avantajlarının yatırımcılara iyi anlatılması gerektiğine işaret etti. Kırıkkale’nin halk olarak devletine ,milletine bayrağına saygılı bir şehir olduğunu vurguladı. Şehrin bir çok konuda bütünlük gösterdiğini ve milli değerlere bağlı devletine saygılı bir halk kütlesi olduğunu ifade etti.

Vali Makas Kırıkkale’nin asayiş yönünden huzurlu bir şehir olduğuna vurgu yaparken özellikle çağdaş kültürün ürünü olan silah atma olayının artık tamamen kalkması gerektiğine işaret etti.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!