Vali Tekbıyıkoğlu’dan Kırıkkale’ye Yeni İl Kültür Merkezi Müjdesi
Gündem 71 Editörü • 2 Mart 2022 19:04
Vali Tekbıyıkoğlu’dan Kırıkkale’ye Yeni İl Kültür Merkezi Müjdesi

Kırıkkale’de yapılan kültürel faaliyetlerde en çok uğrak yer olan ve birçok Kırıkkaleli tarafından yenisi istenen İl Kültür Merkezi’nin 2022 yılı yatırım programına alındı.

MÜJDEYİ VALİ TEKBIYIKOĞLU DUYURU

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu basınla bir araya gelerek Kültür Müdürlüğü projelerini açıkladı.

Vali Tekbıyıkoğlu Kültür ve Turizm Müdürlüğü proje tanıtım toplantısında Kırıkkale’nin ilgiyle beklediği bir eksik olan yeni Kültür Merkezi Binası’nın yapılacağının müjdesini verdi.

kultur-merkezi-yeni-yeri-haber Vali Tekbıyıkoğlu'dan Kırıkkale'ye Yeni İl Kültür Merkezi Müjdesi

Vali Tekbıyıkoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“500 kitap basılması için tasarım çalışması yapılmış ve baskı aşamasındadır. Hacı Taşan, Kırıkkale Keskinli olup Bozlak kültürü ve müziğini ulusal boyuta taşıyan önemli bir halk ozanıdır. Kırıkkale Valiliği olarak Taşan’ın eserlerinin telif haklarının ait olduğu şirketle anlaşma yapılmış olup, eserlerinden 33’lük 1000 plak hazırlanacak. Taşan’ın vefatının 39. yılı dolayısıyla 12 Mart’ta Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz konser verecek.”

“Kültür Merkezi 1923 yılında yapılmış tescilli sivil mimari eser ve mevcut binanın yanına İl Halk Kütüphanesi, Kültür Merkezi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yapılması için 2022 yılı yatırım programına alındı.”

“Tescilli sivil mimari eseri olan Endüstri Meslek Lisesi’nin Arkeoloji-Etnografya Müzesi ve Sanat Galerisi yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildi. Binada, Kırıkkale’de çıkarılmış olan kültür varlıkları ve etnoğrafik eserler sergilenecek. ‘Kralların ressamı’ Rahmi Pehlivanlı’nın orijinal eserleri burada sergilenecek. Proje, yaza kadar tamamlanacak olup yıl içerisinde yatırıma alınmaya çalışılmaktadır.”

KESKİN VE HASANDEDE YATIRIMLARI

Vali Tekbıyıkoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan Hasandede Kültür Merkezi’nin “Ehl-i Beyt Kütüphanesi”ne dönüştürüleceğini Keskin ilçesinde yapılacak çalışmalarla da ilçenin tarihi kimliğine yeniden kavuşacağını anlatarak; “3-6 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda turizm altyapımızın ve sahip olduğumuz destinasyon alanları ile yöresel ürünlerimizin ‘Size en yakın rota’ sloganıyla tanıtımı yapılacak.” dedi.

Kırıkkale Öğretmenevi’nde yapılan toplantıya Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu’da hazır bulundu.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!