Vali Yunus Sezer’in 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıl Dönümü Mesajı
Gündem 71 Editörü • 18 Mart 2021 08:52
Vali Yunus Sezer’in 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıl Dönümü Mesajı

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıl Dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Vali Sezer, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Bugün 106. Yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi necip milletimizin bağımsızlık ve egemenlik ruhunun ibret verici kahramanlık destanıdır. Milletimiz için son derece ehemmiyet arz eden bugünü, aynı zamanda Şehitleri Anma Günü olarak idrak etmekteyiz.

Aziz milletimizin bağımsız yaşama konusundaki tavizsiz tercihinin izlerini: Çanakkale’nin derin sularında, Conkbayırı ve Anafartalar’ın siperlerinde, kefensiz yatanların destansı mücadelesinde görmek mümkündür.

Bunun için vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale’de savaşan kahramanları Bedri’n Arslanlarına yakın görmüş, mezar taşı olarak da Kâbe’yi layık görmüştür.  “Bir gül bahçesine girercesine ” toprağa düşen yiğitler, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, “ Çanakkale Geçilmez ” sözünü, sözün ardındaki inancı, kararlılığı ve cesareti tarihe kanlarıyla yazdırmışlardır.

Çanakkale, istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, fedakârlıkların, zalimlere karşı bir kez daha canla, kanla var olma mücadelesi mührünün vurulduğu, tarihe kazındığı yerdir.

Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbâli söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu yönüyle Çanakkale Zaferi, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plân kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Milletimiz, birlik ve beraberliğimizi bozmak için fırsat kollayanlara karşı, ebedi varlığımızın teminatı kahraman ecdadımızın sahip olduğu aynı ruh ve anlayışla vatanını korumak için bugün de canı ve kanı pahasına mücadelesini sürdürmektedir.

Bu vesileyle 106 yıl önce bu vatanın selameti için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve vatan müdafaasının söz konusu olduğu her noktada, bugüne kadar canını ortaya koyarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.” 

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!