Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?
Gündem 71 Editörü • 16 Mayıs 2022 23:28
Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

En çok görülen cilt tipleri içinde yer alan yağlı cilt, cildin sebum adlı bileşeni çok fazla salgılamasından ötürü oluşmaktadır. Parlak ve yağlı bir görünümün ötesinde, akne ve sivilce gibi sorunlara da yol açabilen yağlı ciltlerde, bakım rutini oldukça önemlidir. Cildi yağlardan arındırarak, ideal cilt formuna kavuşmak isteyenler için bakım rutinlerinin doğru uygulanması cilt bakımının ilk kurallarından biridir. Bu anlamda tercih edilen bakım ürünleri, günlük cilt bakım rutini ile doğru çizgide olmalıdır. Yağlı ciltler için cilt bakım rutini hakkında myepique sitesi kurucusu Burçin Yücebağ önemli ipuçları verdi.

Cilt Temizliğine Dikkat Edin

Yağlı cilde sahip kişiler için, öncelikle şunu söylemek gerekmektedir.. Yağlı cilt oldukça yaygın ve doğru bakım ürünleri kullanılarak, doğru bir rutin oluşturulduğunda kayda değer bir ilerleme görülmektedir. Yağlı ciltler için günlük bakım rutininin ilk aşaması cilt temizliğidir. Normal ya da kuru cilt tipine sahip olan kişilere göre, yağlı cilde sahip olanlar daha sık bir temizlik rutini izleyebilir. Gece cilt temizlense bile, sabah yağın salgılanmasının ardından yeniden ciltte yağlı bir görünüm olabilir. Cildin  sebum üretimi durmadığı için yüz temizliği önemlidir.

Ölü Derilerden Arınmak İçin Peeling Kullanılabilir

Yağlı ciltlerde, cildin yağ üretiminin yanı sıra, ölü derileri dökme konusu da ayrı bir problem olarak öne çıkabilir. Bu nedenle yağlı cilde sahip kişiler bunun için uygun cilt bakım ürünlerini tercih etmelidir. Yağlı ciltlerde, en çok tercih edilen bakım ürünlerinin başında peeling gelmektedir. Canlandırıcı yüz peeling ürünleri, ölü derilerden cildi arındırır ve ciltte ferah bir etki sunar. Peeling ile arındırılmayan ölü deri hücreleri, gözenekleri tıkayarak nefes almasını engelleyebilmektedir. Bu durum akne gibi cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle peeling yağlı ciltler için cilt bakım rutininde son derece önemli bir bakım ürünüdür.

Yumuşak Bir Cilt İçin Gündüz Kremi İdeal

Yağlı ciltlere sahip kişiler için önerilebilecek diğer bir bakım ürünü de gündüz kremidir. Gündüz krem çok farklı etkilere sahip olmasıyla bilinmektedir.. Her şeyden önce cilde aydınlık ve sağlıklı bir görünüm vermektedir.. Bununla birlikte, gündüz kremi ürünleri cildi makyaja hazırlayan bir bakım ürünü olarak da düşünülebilir. Bu ürünler makyaj öncesinde kullanılabildiği gibi kendi başına bir makyaj formuna da sahiptir. Yağlı ciltler için uygun gündüz kremi, cilt bakım rutininin en önemli parçalarından biri ve yoğun ilgi görmektedir. 

Yağlı cilt bakım rutininde, kısacası ilk adım etkili bir temizlik, sonrasındaki adımlar ise cilt tipine  uygun, ihtiyaçlara hitap eden bakım ürünlerini tercih etmektir. Kısmen yağlı olabilen karma cilt tipine sahip kişiler de, dönemsel olarak yağlı ciltler için uygun bakım ürünlerini tercih edebilir. 

Haber: demokrathaber.org