Yaprak Biti
Gündem 71 Editörü • 7 Aralık 2021 13:14
Yaprak Biti

Bitkilerde varlıklarını sürdüren Yaprak biti, bitkinin verimli olmasını engeller. Verimlilik seviyesinin daha aşağıya çekilmesine neden olur. Bitkiye oldukça fazla zarar verdiğinden dolayı Yaprak bitiyle ilgili olarak mücadele sürecinin de mutlaka yapılması gerekir. Yaprak bitinin olumsuz etkisine maruz kalan bitkiler; bu olumsuz etkiye uzun süre dayanamaz ve zayıflar. Böylece bitkinin verimi düşer.

Yaprak bitlerinden korunmak son derece önemlidir. Bu bitlerin bitkide oluşmaması içinde düzenli olarak bitkinin temizlenmesi gerekir. Yaprakların canlı görünmesi için mutlaka bu tür bitlerden yaprağın temizlenmesi şarttır. Ancak bu sayede meyve ağaçlarından üst düzeyde bir performans elde etmek de mümkün olur. 

Yaprak Bitleri Zararlı Özellikleri 

Yaprak bit larvaları, bitkinin yapısıyla direkt olarak oynar. Normalde verimli olan bir bitki, bu tür ortaya çıkacak olan yaprak bitleri sonucunda verimliliğini kaybetmeye başlar. Yaprak biti en önemli başlıca zararı ise yaprağın renk değişimine neden olur.  Bu tür yapraklarda yaşamını sürdürmeye devam etmesi bitkiler açısından da zor hale dönüşmeye başlamış olur. Yaprak bitinin zararlarından kurtulmak için https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/elma-armut-ve-ayvada-yaprakbitleri adresten ilaç temini yapabilirsiniz.