Yazın Üst Giyim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Gündem 71 Editörü • 20 Haziran 2022 20:43
Yazın Üst Giyim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz ayları yılın en sıcak aylarıdır. Sıcaklığın artmasıyla birlikte yaşam ve giyim tarzı da bu yönde değişir. Yaz aylarında genellikle renkli ve ince giysiler tercih edilir. Sıcaklık artışı terlemeye neden olur, bu yüzden giysiler için aranan ilk özellik terletmez ve rahat olmasıdır. Yazın üst giyim seçerken dikkat edilmesi gerekenleri butikburuc.com’un yöneticisi İsa Doğan anlattı:

Kumaş Özelliği

Yazın tercih edilen kumaşların ilk özelliği terletmez yapıda olmasıdır. Yaz ayları oldukça sıcak geçtiği için terleten giysiler vücudu tahriş edebilir. Aynı zamanda terleten kumaş kullanımı gün içinde ter kokusuna da sebep olabilir. Yaz aylarında genellikle pamuk, keten ve poplin kumaşlı giysiler giyilmelidir.

  • Pamuk Kumaş: Pamuk kumaşlar tamamen doğaldır ve pamuktan üretilir. Vücuttaki teri ve nemi emdiği için vücudun hava almasını sağlar. Aynı zamanda oldukça rahat bir kullanım da sağlar. Bu nedenle yaz aylarında ilk tercihler arasındadır.
  • Keten Kumaş: Keten kumaş çok hafif bir yapıya sahip. Kumaş yapısında bulunan boşluklar sayesinde vücudun hava almasına yardımcı olur. Genellikle keten gömlek, keten elbise ve keten ceket şeklinde üretilir. Keten kumaşların tek olumsuz yanı hemen kırışmasıdır.
  • Poplin Kumaş: Poplin kumaş daha çok elbise ve gömlek üretiminde kullanılır. İnce ve hafif bir yapıya sahiptir ve terletmez. Yaz aylarında en çok tercih edilen kumaşlardan biridir.

Konfor Sağlaması

Terletmeyen kumaş seçimi yapıldıktan sonra giysinin konforlu olması önemli ikinci durum. Kişinin üzerine dar gelen giysiler kişinin rahat hareket edememesini sebep olur. Kumaş özelliği terletmez olsa bile çok dar giysiler ile kişi terleyebilir. Yaz aylarında giyilen giysilerde dantel, örgü ve zincir gibi detaylar genellikle kullanışlı ve rahat değildir. Yaz ayların da konfor sağlanabilmesi için bol giysiler tercih edilmeli.

Renk Seçimi

Yaz aylarında artan sıcaklıktan korunmak için açık renkli giysiler tercih edilmesi gerekli. Koyu renkli giysiler güneş ışınları doğrudan üzerine çeker ve kişinin sıcaklığı daha fazla hissetmesine sebep olur. Fakat beyaz ve beyaza yakın açık renkli giysiler güneş ışınlarını uzaklaştırır ve sıcaklığın daha az hissedilmesini sağlar. Koyu renkler genellikle kış aylarında kadın ceket ve kadın kaban gibi giysilerin yapımında kullanılır. Bunun nedeni soğuk havada olabildiğince güneş ışığı kişinin üzerine çekilerek sıcak tutulmasını sağlamaktır.

Aksesuar Kullanımı

Sıcak havalarda en büyük sorun güneş ışınlarıdır. Zararlı güneş ışınları tene ve göze zarar verir. Aynı zamanda sıcağa uzun süre maruz kalmak tansiyon yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle yaz aylarında dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü kullanılması gereklidir. Şapkalar başa güneş geçmesini engellerken aynı zaman da yüzü de güneş yanıklarına karşı korumuş olur. Güneş gözlükleri sayesinde ise göz zararlı ışınlara karşı rahat eder. Güneş ışığı kaynaklı gözde sulanma veya yanma gibi problemler en aza indirilmiş olur.

Ertan Haber