Yenidoğan Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? 
Gündem 71 Editörü • 26 Temmuz 2022 15:52
Yenidoğan Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? 
Kırıkkale Haber

Yenidoğan bebeklerin bakımı, her yönüyle titiz bir şekilde ele alınması gereken bir konu. En önemli konulardan biri de, bebek kıyafetlerinin yıkamasının nasıl olacağı. Bebekler, alerji ve diğer problemlere açık, çok hassas bir cilt yapısına sahip. Bu nedenle yenidoğan bebeklerde kıyafetlerin yıkaması, normal bir yıkama sürecinden çok farklı. 

lalumierebebemaison.com’dan Meryem Eda Ünlü, yenidoğan bebek kıyafetlerinin nasıl yıkanacağına dair önemli bilgiler paylaştı.

Yenidoğan bebek kıyafetleri için en uygun deterjan hangisi?

Ünlü, yenidoğan bebeklerin kıyafetlerinin yıkama sürecine şu önerilerde bulundu:

Yenidoğan bebekler, sanılandan çok daha hassas bir cilt yapısına sahip. Bebeklerin dünya ile ilk kez tanıştığı bu özel zamanlarda, bağışıklık sistemleri çok güçlü değildir, bu nedenle de onları virüs, bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmalardan korumak çok önemli. 

10’lu hastane çıkışı içinde yer alan bebek kıyafetleri yıkaması ile ilgili her şeyden önce bilinmesi gereken, yenidoğan bebek kıyafetleri ve yetişkin kıyafetleri asla aynı makinede yıkanmamalı. Zira yetişkin kıyafetleri, yumuşatıcı gibi farklı kimyasalların yer aldığı bir ortamda temizleniyor, bebek kıyafetleri de bundan etkilenmemeli.

Yenidoğan bebek kıyafetlerinde deterjan seçerken, ürünün kimyasal içermemesi ilk dikkat edilecek şey. Bununla birlikte, güvenli markaların, doğal içeriğe sahip temizleyicileri tercih edilmeli. Koku, deterjan alırken önemsenen bir konu ola da kokudan ziyade doğal içerik önemli. Bununla birlikte anti alerjik yapı, bebeğin cildindeki olası alerjik reaksiyonlara karşı da koruma sağlar. 

Bebek kıyafeti yıkarken nelere dikkat edilmeli?

Bebek kıyafetleri, farklı parçalar içeren 5’li hastane çıkışı gibi setlerle satın alınır ve çoğunlukla yüzde 100 pamuk ürünlerden oluşur. Bu kumaş yapısı bebek cildi için en sağlıklı olan yapıdır. Bununla birlikte yıkama sürecinde sıcaklığın da ideal seviyede olması gerekiyor.

Bebek kıyafetlerinde pamuk kumaştan üretilmiş seçenekler ortalama 65 derecede yıkanabilir, pamuk dışında farklı kumaştan üretilmiş kıyafetler hassas ise, daha düşük sıcaklık da kullanılabilir.

Bebek kıyafetlerinde lekelenmeler sık görülür. Bebeklerin özellikle beslenme sürecinde kıyafetlerinde sıkça leke olması normaldir. Bu lekelerin çıkarılması için leke çıkarıcı gibi kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı. Bu noktada elle yıkama tercih edilmesi gereken ilk konu. Bir hafif fırça yardımıyla, bebek kıyafetlerindeki lekelerin üzerinde temizlik yapılabilir. Lekelerin çıkmaması durumunda, ilgili kıyafet ılık ya da sıcak bir suda bir süre bekletilebilir, bu durum lekenin çıkması için yardımcı olabilir. 

Yeni alınan bebek kıyafetleri yıkanmalı mı?

Anne babaların bebek bakımına dair merak ettiği konulardan biri de yeni alınmış bir bebek kıyafetinin yıkanıp yıkanmayacağı. Bebek için alınmış sıfır bir giyim ürünün yıkanması önemlidir. Mağazalarda açık bir şekilde sergilenen bebek giyim ürünlerinin üzerinde bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmalar bulunabilir. Bunun dışında, yenidoğan bebek ürünleri paketlenmiş, dışarısı ile temassız bir halde dahi olsa yıkanması önerilir. Her ne kadar, bebek kıyafetleri doğal ve özel kumaş yapısı ile üretilmiş olsa da, yeni alınmış bir kıyafette de çeşitli kimyasal maddeler yer alabilir.